A KÉSZ Kft. és a Resonator Kft. tulajdonában álló Öko-Line még 2003-ban vásárolta meg Bábolnán a kilencvenes évek közepén épített, de a beruházók csődje miatt máig nem üzemelő biodízel gyárat.
Az elmúlt időszakban elkészültek a gyár felújításának, illetve az új termelőegységek létesítésének tervei, megindultak a kivitelezési munkák. A cég megszerezte a fejlesztéshez szükséges engedélyeket, valamint kiválasztotta a gyártási technológiát.
Az üzemben így mintegy 3 milliárd forintos fejlesztést kellett végrehajtani. A fejlesztések keretében a biodízelgyártó egységen kívül egy olajosmag feldolgozására alkalmas présüzem készült el évi 30 ezer tonnás kapacitással, s meg kellett teremteni a szükséges logisztikai infrastruktúrát is.
A termelés beindulását követően az Öko-Line második ütemben a jövő év elejéig további 2,5 milliárd forintért hajt még végre fejlesztéseket. Ennek eredményeként duplázódik meg a gyártókapacitás, de bővül a logisztikai infrastruktúra is. Három másik présüzem is létesül, mégpedig nem Bábolnán, hanem az ország különböző pontjain.
Az Öko-Line az idén 3-4 milliárd forintos árbevétellel számol, de nyereséget még nem várnak a cég vezetői. Jövőre viszont már profitot is termelhet a vállalat, amikor a második ütem eredményeként a forgalom 10 milliárd forintra emelkedik.
A cég a termeléshez szükséges repce megvásárlására már kötött szerződéseket a mezőgazdasági termelőkkel. A biodízel nagy részét a Mol vásárolja meg, de jut belőle az osztrák és német piacra is.
Az üzemekben az idén 35, jövőre pedig már 75 embert foglalkoztatnak.
MTI/Menedzsment Fórum