3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Trigenerációs, környezetkímélő technológiára épülő erőművet helyezett üzembe a Coca-Cola Hellenic Bottling Company (CCHBC) magyarországi leányvállalata. A 2,26 milliárd forintos, kapcsolt, hideg-, hő- és villamosenergia előállítására (CHP) alkalmas létesítmény az első a vállalat európai történelmében. Mfor.hu tudósítás.

"1967-ben még a rendőrségnek kellett visszaszorítania a tömeget, amely Coca-Colához akart jutni a BMV-n" - fogalmazott Robert J. Murray, a magyar palackozó vezérigazgatója az erőmű átadására rendezett ünnepség megnyitóján. Az utóbbi években a vállalat egyre inkább vevői megtartására irányuló lépésekre kényszerül.

1991 óta a cég csaknem 350 millió eurót fektetett be a hazai piacon, s a jelenlegi beruházás is azt bizonyítja, hogy hosszú távra terveznek. A vállalat környezettudatossága egyre nő, jelenleg 14 zöld projekt fut, melyek közül a PET palackok könnyítésére, illetve a vízfelhasználás csökkentésére irányuló törekvések a legjelentősebbek.

A 2,26 milliárd forintos CHP-beruházás azonban nem az üdítőital-gyártó, hanem a projektet kivitelező Greenergy Kft. ötlete volt. "Nagy hő- és energiafogyasztók között keresgéltünk, így akadtunk a vállalatra" - fogalmazott az mfor.hu-nak Szabó Balázs, a vállalat kereskedelmi és akvizíciós igazgatója. Hozzátette: "a legnagyobb gondot a technológia elfogadtatása, illetve az jelentette, hogy a Coca-Colának kizárólagosságot kellett adnia az energiaértékesítésre a számunkra."

A Greenergynek további nehézséget jelentett, hogy a palackozóban készült létesítménnyel párhuzamosan egy annál valamivel nagyobb erőművet építettek a Teva Gyógyszergyár gödöllői telephelyén is, mely azóta már ugyancsak elkészült. "A jelenlegi beruházások azért érdekesek, mert sok zöld projekttel ellentétben nemcsak környezetvédelmileg, de gazdaságilag is értelmezhetők, így a külföldi vállalatokat is könnyebb rávenni a befektetésre" - mondta Szabó Balázs.

A 85-90 százalékos hatásfokkal üzemelő CHP erőmű a gyakorlatban a Coca-Cola magyarországi palackozóüzemének teljes hő-és hidegenergiaellátását biztosítja, az összes költségmegtakarítás mértéke hosszú távon akár a 40 százalékot is elérheti. A három gázmotor teljes kapacitása 9,1 megawatt (áramtermelés) és 8,02 megawatt (hőtermelés). A vállalat a CHP-nak köszönhetően 38 százalékkal csökkenti szén-dioxid kibocsátását. Az erőmű egységnyi energia előállításhoz jóval kevesebb földgázt használ fel, mint hagyományos társai. A folyamat eredményeképpen keletkező villamosenergia az ELMÜ felé kerül értékesítésre.

Balról: Szabó Balázs, Dicső Gábor, a Greenergy Kft. ügyvezetője, Robert J. Murray

Az avatási ünnepségen részt vett: dr. Persányi Miklós Környezetvédelmi és Vízügyi Miniszter, George H. Walker III., az Amerikai Egyesült Államok nagykövete, Dióssy Gábor, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium politikai államtitkára, Dimitrios Kontoumas, Görögország nagykövete és Kuncze Gábor, a térség országgyűlési képviselője is.

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!