Az idén tavasszal különböző befektetői csoportok összesen mintegy 1,5 millió tonnányi bioetanol-üzem létesítését jelentették be, ami csaknem duplája a kormány által reálisnak tartott kapacitásnak. Az államtitkár szavai szerint mostanra kezd az "ésszerűség határára visszaesni a befektetői lelkesedés".
Gőgös Zoltán az elbizonytalanodást elsősorban a csökkenő olajáraknak, és ennek hatására mérséklődő alkoholáraknak tulajdonítja. Az elmúlt fél évben csaknem húsz dollárral ötven dollárra esett vissza egy hordó olaj ára, ami jelentősen rontotta a bioüzemanyagok versenyképességét.
Eközben harminc éves csúcsára emelkedett a bioetanol alapanyagául szolgáló kukorica ára. Ez az árszint a nyári aszály miatt kieső európai termés, továbbá az amerikai energiaprogram miatt visszaeső tengerentúli import miatt akár tartós is lehetne. Azonban a kukoricaintervenció megszűntetési terveiről szóló hírek új helyzetet teremtettek - hívta fel a figyelmet az államtitkár. Utalt arra, hogy a piacvédelmet jelentő minimumár eltörlése a bioetanol-gyártás felé terelheti a kukoricát, ami a befektetők érdeklődését újra felélénkítheti.
Uniós támogatást kaphatnak a kis bioetanol-projektek
Gőgös Zoltán úgy véli, hogy a kedélyek lecsillapodása után is maradt annyi komoly nagyberuházó, hogy speciális állami támogatások nélkül építsenek üzemeket Magyarországon. Kiemelte, hogy a kis bioetanol-projektek ugyanakkor számíthatnak európai uniós társfinanszírozású támogatásokra. Jövőre kétmilliárd forint, hét év alatt pedig mintegy 15 milliárd forint támogatás juthat számukra.
Kifejtette: a pályázatokon az úgynevezett magyar modellben részt vevő kisebb bioszesz-üzemek részesülhetnek majd támogatásokban. Jövőre egyelőre kísérletképpen régiónként egy-egy ilyen egység létrehozására lehet támogatást nyerni. Ezeknek a sikerétől függően terjedhet a magyar bioetanol modell a későbbiekben. Az államtitkár 60-100 ilyen projekt megvalósítására lát lehetőséget. Jelenleg mintegy 70 ezer tonnát tesz ki az éves bioetanol-termelés, ami az államtitkár szerint 2009-2010-re fut fel több mint tízszeresére.