3p

A környezetvédelmi beruházások volumene mintegy 13 százalékkal csökkent Magyarországon tavaly az előző évhez képest: a közvetlen környezetvédelmi beruházások volumene 12 százalékkal, az integrált beruházásoké 21 százalékkal esett vissza - tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a területről készített összegzésében.

A nemzetgazdaság környezetvédelmi beruházásai a múlt évben összesen  124 milliárd forintot tettek ki, ennek 87 százaléka közvetlen, 13 százaléka pedig úgynevezett folyamatba integrált környezetvédelmi beruházás formájában valósult meg. A megfigyelt időszakban a nemzetgazdaság környezetvédelmi beruházásainak legnagyobb része, mintegy 37 százaléka a hulladékkezelés javítását célozta. A szennyvízkezelésre az összes környezetvédelmi beruházás 18 százalékát fordították.

A beruházások 15 százalékát pedig a talaj és a felszín alatti vizek védelmében hajtották végre. A levegőtisztaság védelmét szolgáló beruházások több mint 11 százalékkal, a táj- es természetvédelmet szolgáló beruházások 3 százalékkal részesedtek. Az előző évhez hasonlóan 2009-ben is jelentősek voltak a radioaktív szennyezések csökkentését szolgáló beruházások. A közvetlen környezetvédelmi beruházások több mint egyharmadát a hulladék keletkezésének megelőzését, illetve kezelését elősegítő beruházások tették ki. Ezek aránya jelentősen nőtt 2009-ben az előző évi 25 százalékhoz képest. A folyamatba integrált beruházások esetében a hulladékkezelés részaránya 54 százalék volt. Az egyes környezeti területek beruházásainak volumenváltozását vizsgálva kitűnik, hogy jelentős mértékben csökkent a szennyvízkezelést, valamint a levegőtisztaság védelmét szolgáló környezetvédelmi beruházások volumene: az előbbi 46 százalékkal, az utóbbi pedig 34 százalékkal.

A gazdasági szervezetek 2009-ben a környezetvédelmi szolgáltatásokért külső szolgáltatóknak 124 milliárd forintot fizettek ki, amely összehasonlító áron közel 4 százalékos csökkenés 2008-hoz képest. A környezetvédelmi szolgáltatások ellenértékének 65 százalékát hulladékkezelésért, 23 százalékát szennyvízkezelésért fizették. A feldolgozóiparba tartozó gazdasági szervezetek 39 milliárd forintot fizettek környezetvédelmi szolgáltatásokért, ez a teljes összeg 31 százaléka volt.

Magyarországon 2009-ben – a megfigyelésbe bevont szervezetek adatszolgáltatása alapján – a környezetvédelmi iparba tartozó gazdasági szervezetek által értékesített termékek és szolgáltatások nettó árbevételének értéke 355 milliárd forint volt, 51 milliárd forinttal kevesebb, mint a megelőző évben. Az összehasonlító áron 16 százalékos csökkenés javarészt a gazdasági recesszióval magyarázható. Az összes környezetvédelmi ipari árbevétel 99,2 százalékát a környezeti szennyezések közvetlen csökkentését szolgáló termékek előállításából és ilyen szolgáltatások nyújtásából származó árbevétel tette ki 2009-ben. A környezetszennyezések integrált csökkentését szolgáló technológiák és termékek előállításából származó nettó bevétel pedig kevesebb mint 3 milliárd forint - 0,8 százalék - volt. A környezetvédelmi ipar exportértékesítése 2009-ben 56 milliárd forintot tett ki, ez az összes környezetvédelmi ipari értékesítés 16 százaléka volt. Az exportértékesítés az előző évihez viszonyítva 36 milliárd forinttal, összehasonlító áron 42 százalékkal csökkent - tartalmazza az összegzés.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!