3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az új EU-tagállamok közül Lengyelország mellett Magyarország költi a legkevesebbet az energiahatékonyság növelésére és a megújuló energiaforrásokra - derül ki egy nemrég készült felmérésből.

A környezetre ártalmas károsanyag-kibocsátás értéke Európában az 1990-es években a gazdasági átalakulásnak köszönhetően jelentős mértékben csökkent, ám napjainkban újra növekedésnek indult, és 2010-re várhatóan 11 százalékkal haladja majd meg a jelenlegi értéket. Közép- és Kelet-Európa energiafelhasználását nagymértékű pazarlás jellemzi, és ebben a régióban alacsony a megújuló energiaforrások felhasználása is. Ez áll abban a felmérésben, amelyet a CEE Bankwatch Network és a Friends of the Earth Europe nevű környezetvédő szervezetek készítettek.

Az EU-hoz 2004-ben csatlakozott, és a 2007-2013 között belépő új tagországoknak nyújtott 157 milliárd eurós támogatásból az érintett államok csupán 3 milliárd eurót terveznek a fenntartható energia-projektekre fordítani. Ez az összeg eltörpül amellett a több mint 20 milliárd euró mellett, amit a környezet-szennyezéshez nagyban hozzájáruló utak és autópályák fejlesztésére szánnak - állapították meg a környezetvédő szervezetek.

A sor végén kullogunk

A felmérés eredménye szerint Lengyelország és Magyarország áll az utolsó két helyen, hiszen a Strukturális és Kohéziós Alapból rendelkezésre álló eurómilliárdok kevesebb mint 1 százalékát tervezik az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások területén végzendő projektekre költeni a 2007-2013 közötti időszakban, míg Litvánia a felhasználható EU pénzek 6 százalékát tervezi ugyanerre fordítani. Közlekedés-fejlesztésre azonban épp Magyarország és Lengyelország szánja a legtöbbet. A régebben csatlakozott tagállamok a rendelkezésre álló összeg 50 százalékát környezetvédelmi projektekre, 50 százalékát pedig közlekedés-fejlesztésre fordították - közli a tanulmány.

A tagállamok 2006 októbere és 2007 márciusa között nyújthatják be az Európai Bizottsághoz operatív programjaikat, melyek pontosan meghatározzák, hogyan kívánják hasznosítani az EU alapokból befolyó pénzeket 2007 és 2013 között. A Bizottság a beadástól számított négy hónapon belül bírálja el a terveket. A Friends of the Earth Europe és a CEE Bankwatch Network szervezetek arra ösztönzik a Bizottságot, valamint a tagországok szakembereit, hogy módosítsák terveiket, és legalább 5 százalékot fordítsanak az EU alapokból az energiahatékonyság növelésére és megújuló energiaforrásokra. Ilyenek például a rossz állapotú középületek, valamint panelházak felújítása, a szigetelés, a központi fűtési rendszerek modernizációja, valamint a szél-, nap- és bioenergia hasznosítása.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!