A szélenergetikai befektetőknek és kereskedőknek kell tenniük azért, hogy rugalmasabbá váljon a magyar villamosenergia-rendszer, és így jobban elterjedhessen ez a környezetbarát áramtermelési gyakorlat - mondta Tombor Antal, a MAVIR Rt. elnök-vezérigazgatója egy megújuló energiaforrásokkal foglalkozó konferencián kedden, Budapesten.
Tombor közölte, hogy a Magyar Villamos Művek Rt.-hez 20 befektető cég adta le eddig igényét szélkerekek építésére összesen 1687 megawatt kapacitásra vonatkozóan. Ezzel szemben a szélenergiából megtermelt áramból a villamosenergia-rendszer jelenleg legfeljebb 200 megawattnyit bír el - tette hozzá az elnök-vezérigazgató. Magyarázata szerint ennél nagyobb árammennyiség rendszerirányítási gondokat okozna, mert a szélenergia időjárásfüggő, és nehézkes a hiány, illetve a többlet szabályozása.
A rendszer rugalmasabbá tétele, azaz tartalékkapacitás kialakítása nem a MAVIR feladata - hangoztatta az elnök-vezérigazgató. Szerinte mintegy 100 milliárd forintos beruházás nyomán 400-800 megawattnyi szélenergiával megtermelt áramot "lehetne kiszabályozni".
Mivel az állam az EU előírásaival összhangban kivonult a villamos-energiapiacról, ezért nem feladata a hálózat rugalmasabbá tétele - jegyezte meg Tombor Antal. Ezzel utalt azokra a sajtóban megjelent kritikákra, amelyek szerint az autópálya-építések analógiájára az államnak kellene rugalmasabbá tennie a rendszert.
A magyar villamosenergia-rendszer rugalmasságát jelenleg szénhidrogén-fűtésű erőművekkel biztosítják, amelyek a rendszer óránkénti eltéréseit legfeljebb 20 megawatt erejéig képesek szabályozni. Az elnök-vezérigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy ehhez képest az ország fogyasztása 110-120 ezer megawatt óránként.
A megújuló energiafelhasználás szempontjából fejlettebb országok általában vízerőművekre alapozott szivattyús tárolókat működtetnek az időjárásfüggő energiatermelés tolerálására. Így gyorsan pótolható a szélcsendben hiányzó, illetve levezethető, a szeles időben feleslegesen megtermelt áram, írja az MTI.
Tartalékkapacitást elméletileg lehetne bérelni például Ausztriából is, ám arra hosszú távú szerződést kellene kötni, ez pedig bizonytalanná teszi a működést. Ennek oka, hogy az EU a határkeresztező kapacitások igénybevételére évente versenyt irat elő a szabályozó hatósággal - jelezte Tombor Antal. Mindezzel együtt Magyarországon tavaly csupán 3,2 megawattnyi áramot termeltek szélkerekekkel, és az idén is mindössze 7 megawattal bővül a kapacitás. Ugyanakkor a megújuló energiaforrások terjedését segítő szabályozási környezet az alternatív energia, ezen belül is leginkább a szél alapú energia felfutását eredményezik majd az elkövetkező években.