3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szélenergetikai befektetőknek és kereskedőknek egyaránt tenniük kell a hazai villamosenergia-rendszer rugalmasabbá tételéért. Az állam kivonult a piacról, így nem feladata a helyzet megoldása.

A szélenergetikai befektetőknek és kereskedőknek kell tenniük azért, hogy rugalmasabbá váljon a magyar villamosenergia-rendszer, és így jobban elterjedhessen ez a környezetbarát áramtermelési gyakorlat - mondta Tombor Antal, a MAVIR Rt. elnök-vezérigazgatója egy megújuló energiaforrásokkal foglalkozó konferencián kedden, Budapesten.

Tombor közölte, hogy a Magyar Villamos Művek Rt.-hez 20 befektető cég adta le eddig igényét szélkerekek építésére összesen 1687 megawatt kapacitásra vonatkozóan. Ezzel szemben a szélenergiából megtermelt áramból a villamosenergia-rendszer jelenleg legfeljebb 200 megawattnyit bír el - tette hozzá az elnök-vezérigazgató. Magyarázata szerint ennél nagyobb árammennyiség rendszerirányítási gondokat okozna, mert a szélenergia időjárásfüggő, és nehézkes a hiány, illetve a többlet szabályozása.

A rendszer rugalmasabbá tétele, azaz tartalékkapacitás kialakítása nem a MAVIR feladata - hangoztatta az elnök-vezérigazgató. Szerinte mintegy 100 milliárd forintos beruházás nyomán 400-800 megawattnyi szélenergiával megtermelt áramot "lehetne kiszabályozni".

Mivel az állam az EU előírásaival összhangban kivonult a villamos-energiapiacról, ezért nem feladata a hálózat rugalmasabbá tétele - jegyezte meg Tombor Antal. Ezzel utalt azokra a sajtóban megjelent kritikákra, amelyek szerint az autópálya-építések analógiájára az államnak kellene rugalmasabbá tennie a rendszert.

A magyar villamosenergia-rendszer rugalmasságát jelenleg szénhidrogén-fűtésű erőművekkel biztosítják, amelyek a rendszer óránkénti eltéréseit legfeljebb 20 megawatt erejéig képesek szabályozni. Az elnök-vezérigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy ehhez képest az ország fogyasztása 110-120 ezer megawatt óránként.

A megújuló energiafelhasználás szempontjából fejlettebb országok általában vízerőművekre alapozott szivattyús tárolókat működtetnek az időjárásfüggő energiatermelés tolerálására. Így gyorsan pótolható a szélcsendben hiányzó, illetve levezethető, a szeles időben feleslegesen megtermelt áram, írja az MTI.

Tartalékkapacitást elméletileg lehetne bérelni például Ausztriából is, ám arra hosszú távú szerződést kellene kötni, ez pedig bizonytalanná teszi a működést. Ennek oka, hogy az EU a határkeresztező kapacitások igénybevételére évente versenyt irat elő a szabályozó hatósággal - jelezte Tombor Antal. Mindezzel együtt Magyarországon tavaly csupán 3,2 megawattnyi áramot termeltek szélkerekekkel, és az idén is mindössze 7 megawattal bővül a kapacitás. Ugyanakkor a megújuló energiaforrások terjedését segítő szabályozási környezet az alternatív energia, ezen belül is leginkább a szél alapú energia felfutását eredményezik majd az elkövetkező években.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!