A nyergesújfalui képviselőtestület hozzájárult a cementgyár építéséhez, az ügydöntő népszavazással azt kérdezik a lakosságtól, egyetért-e ezzel a döntéssel - közölte Miskolczi József. Esztergom képviselőtestülete korábban elutasította a létesítményt, és április 9-én a tiltakozáshoz kérik a lakosság szavazatát. Takács István sajtóreferens tájékoztatása szerint a porszennyezettség mértéke folyamatosan meghaladja a megengedett mértéket. Az új cementmű építése csak rontana ezen a helyzeten, mivel az uralkodó széliránnyal a kibocsátott légszennyezés nagy része Esztergomba jutna.
Ha Nyergesújfalu elutasítja a gyárépítést, akkor a Holcim valószínűleg elviszi Magyarországról a 60 milliárdos beruházást, az elavult lábatlani cementgyárat pedig öt-tíz éven belül kénytelen lesz bezárni - mondta a Holcim Hungária Zrt. projektvezetője az MTI kérdésére.
Dobos Imre hozzátette, az új gyár Európa legkorszerűbb cementgyára lenne és szennyezőanyag-kibocsátása jóval alatta maradna a megengedett határértékeknek. A Holcim támogatja olyan lakossági ellenőrzőcsoportok létrehozását, amelyek betekinthetnek a gyár környezetvédelmi figyelőrendszerének eredményeibe. A térségben a cementgyártáshoz a vállalat 100 évre elég nyersanyaggal rendelkezik.
Korábban a cég környezetvédelmi hatástanulmányában az szerepelt, hogy a gyárban a cement előállításához évente 25000 tonna veszélyes hulladékból, és 50000 tonna hulladékból származó alternatív tüzelőanyagot égetnének el. Helyi környezetvédő egyesületek rámutattak: ez kétszer több mint a dorogi hulladékégető évi kapacitása, ezért a Holcim gyára tulajdonképpen egy cementet is termelő hulladékégető lenne. A tiltakozás hatására a Holcim közleményben tudtatta, hogy eláll a veszélyes hulladék égetésétől.
A Holcim Hungária Zrt. 2005. augusztus 25-én jelentette be, hogy Nyergesújfaluban új, zöldmezős cementművet építene. A lábatlani cementgyárat bezárnák és az ott foglalkoztatott 230 dolgozó átvétele mellett 52 új munkahelyet teremtenének, évi 1,5 millió tonna cement termelése mellett.