2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Népszavazást tartanak május 14-én Nyergesújfalun arról, hogy a Holcim megépítse-e a településen Európa legkorszerűbb cementgyárát - jelentette be Miskolczi József polgármester Nyergesújfalun. Esztergomban az önkormányzat április 9-re ír ki népszavazást ugyanebben az ügyben.

A nyergesújfalui képviselőtestület hozzájárult a cementgyár építéséhez, az ügydöntő népszavazással azt kérdezik a lakosságtól, egyetért-e ezzel a döntéssel - közölte Miskolczi József. Esztergom képviselőtestülete korábban elutasította a létesítményt, és április 9-én a tiltakozáshoz kérik a lakosság szavazatát. Takács István sajtóreferens tájékoztatása szerint a porszennyezettség mértéke folyamatosan meghaladja a megengedett mértéket. Az új cementmű építése csak rontana ezen a helyzeten, mivel az uralkodó széliránnyal a kibocsátott légszennyezés nagy része Esztergomba jutna.

Ha Nyergesújfalu elutasítja a gyárépítést, akkor a Holcim valószínűleg elviszi Magyarországról a 60 milliárdos beruházást, az elavult lábatlani cementgyárat pedig öt-tíz éven belül kénytelen lesz bezárni - mondta a Holcim Hungária Zrt. projektvezetője az MTI kérdésére.

Dobos Imre hozzátette, az új gyár Európa legkorszerűbb cementgyára lenne és szennyezőanyag-kibocsátása jóval alatta maradna a megengedett határértékeknek. A Holcim támogatja olyan lakossági ellenőrzőcsoportok létrehozását, amelyek betekinthetnek a gyár környezetvédelmi figyelőrendszerének eredményeibe. A térségben a cementgyártáshoz a vállalat 100 évre elég nyersanyaggal rendelkezik.

Korábban a cég környezetvédelmi hatástanulmányában az szerepelt, hogy a gyárban a cement előállításához évente 25000 tonna veszélyes hulladékból, és 50000 tonna hulladékból származó alternatív tüzelőanyagot égetnének el. Helyi környezetvédő egyesületek rámutattak: ez kétszer több mint a dorogi hulladékégető évi kapacitása, ezért a Holcim gyára tulajdonképpen egy cementet is termelő hulladékégető lenne. A tiltakozás hatására a Holcim közleményben tudtatta, hogy eláll a veszélyes hulladék égetésétől.

A Holcim Hungária Zrt. 2005. augusztus 25-én jelentette be, hogy Nyergesújfaluban új, zöldmezős cementművet építene. A lábatlani cementgyárat bezárnák és az ott foglalkoztatott 230 dolgozó átvétele mellett 52 új munkahelyet teremtenének, évi 1,5 millió tonna cement termelése mellett.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!