A kabinet várhatóan két hét múlva dönt az éghajlatvédelmet szolgáló emisszió-kereskedelmi rendszerről (ETS), a határozat után 5 nappal pedig elindulhat a kereskedés. A rendszerbe tartozó 229 létesítmény üzemeltetői a jogszabályok életbelépésével, azaz a rendszer kihirdetésével szereznek majd tudomást arról, hogy pontosan mennyi kibocsátási egységgel gazdálkodhatnak. A vállalatok kvótamennyiségük ismeretében dönthetnek, hogy többlettel rendelkezve eladják-e feleslegüket, vagy hiány esetén kvótát kell vásárolniuk.
A kiosztási terv kihirdetésével elindulhat az azonnali szén-dioxid kereskedelem, ugyanis határidős ügyleteket 2005. január óta már eddig is kötöttek, közölte Szabó Gergely, a Vertis Környezetvédelmi Pénzügyi Tanácsadó Kft. elemzője. A szakértő pontos adatokat a már megszületett határidős üzletekről nem tudott mondani, becslése szerint pár százezer kibocsátási egység cserélhetett eddig gazdát, de az elkövetkező pár hónapban várhatóan már ennek többszörösével üzletelnek a magyarországi létesítmények. Az elemző véleményét arra alapozza, hogy a határidős üzletek megkötését eddig a szükséges bankgarancia és fedezet nehézkessé tette, a kvóták kiosztását követően viszont megszűnnek ezek a követelmények.
A felfutó kereskedést valószínűsíti az is, hogy Európa-szerte magasak a gázárak, és ez a kibocsátási kvóták árfolyam-emelkedésének irányába hat. Az energiahordozó váltásra képes vállalatok egy része ugyanis a "tisztább" energiahordozónak számító gázról széntüzelésre állt át, ezáltal viszont szén-dioxid kibocsátásuk is fokozódik. Így amennyiben termelésük korlátozását el kívánják kerülni, szén-dioxid-kvótákat kell beszerezniük - magyarázta a szakember.
Európai szinten a kibocsátási egységek egyelőre alacsony kínálata úgyszintén az árfolyamok emelkedésének irányába hat. Ez a szűkösség addig feltétlen fennáll, amíg az ETS-rendszer bevezetésével még adós tagállamokba ki nem osztják a kvótákat. Az elemző példaként Lengyelországot említette, ahol még fél évet késlekedhet az emisszió-kereskedelem beindulása. Szabó Gergely kitért arra, hogy a magyarországi és az európai szintű kereskedelmet egyaránt döntően befolyásolják a május 15-én nyilvánosságra kerülő, tagországi kibocsátási statisztikák. Ekkor lehet majd meggyőződni arról, hogy mekkora a tényleges kereslet a kvótákra a piacon.
Ha a vállalatok önbevallása alapján 2004-ben megszabott értékekhez képest kisebb kibocsátások látnak napvilágot, azaz a vállalatok gazdasági megfontolásokból túlbecsülték saját kibocsátásukat, akkor az árfolyamok zuhanása következhet be. Amennyiben azonban kiderül, hogy a valós adatok magasabbak a 2004-ben kiosztottaknál, akkor ez újabb lökést adhat az árfolyamoknak, hiszen megnő a kibocsátási egységek iránti kereslet. Az egy tonna szén-dioxidnak megfelelő kibocsátási egység ára a rendszer 2005. évi beindulásakor 6 euró volt. Pénteken egy kibocsátási egységet 26 euróért lehetett megvenni.
MTI / Menedzsment Fórum
Már márciusban felfuthat az emisszió-kereskedelem
Hazánk az utolsó simításokat végzi a nemzeti kiosztási terven, melyet a kormány még márciusban kihirdet. Ennek hatására már az első hónapokban a kibocsátásbiznisz jelentős felfutása várható.