3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hulladék szelektív gyűjtését és újrahasznosítását népszerűsíti az a 12 méter magas, 15 ezer használt alumíniumdobozzal borított Eiffel-torony, amely május 15-től 29-ig látható a Városháza Parkban. A világhírű építmény mása olyan közügyekre hívja fel Budapest egyik nagy forgalmú helyszínén a figyelmet, mint a környezettudatos életmód, a szelektív hulladékgyűjtés, valamint a hulladéknyersanyagok újrahasznosításának fontossága.

A torony alumínium borítását mintegy 15 ezer használt alumínium dobozból, 2150 óra alatt készítette el Dummel Dániel és diák csoportja, a Csobánkai Általános Iskola két diákja, Fernezelyi Sándor szakmai felügyelete mellett. A 12 méter magas, 1,6 tonna súlyú építményt május 29-ig láthatja a közönség a budapesti Városház Parkban.

Nem lehet nem észrevenni

A fővárosiak a szelektív hulladékgyűjtő szigetekre 2008-ban csaknem 2,5 eredeti Eiffel-toronynak megfelelő tömegű újrahasznosítható hulladékot hordtak, mondta el pénteken az avatóünnepségen Hagyó Miklós. "Az olyan látványos projektekre, mint ez is, azért van szükség, hogy azok is felkapják a fejüket, akiket eddig még nem sikerült megnyerni e fontos ügynek. A most kiállított Eiffel-tornyot nem lehet nem észrevenni, tehát egészen biztosan eléri a célját" - magyarázta a főpolgármester-helyettes.

A "minőségi" szelektív gyűjtés megvalósíthatatlan a lakosság aktív közreműködése nélkül, érvelt beszédében Dióssy László. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára szerint ehhez figyelemfelhívás és általában az emberek minél hatékonyabb tájékoztatása kell. Ennek azonban sokkal többre szükséges kiterjednie, mint magára a gyűjtésre. Kísérletet kell tenni arra, hogy az emberek mind nagyobb hányada "tudatos" - az erőforrásokkal, az energiával gondosan gazdálkodó - fogyasztóvá váljon, mondta.

Már 900 hulladékgyűjtő sziget működik

A lakossági szelektív gyűjtés hazánkban mintegy hét évre tekint vissza, az ipar területén viszont már a ’90-es években is külön gyűjtötték és értékesítették a gyártók a keletkező üveg hulladékokat.

A Fővárosi Önkormányzat az elmúlt években komplex hulladékkezelési rendszert építtetett ki a szelektíven begyűjtött hulladékok átvételére. A hulladékgyűjtő szigetek kihelyezését az FKF Zrt. végzi. Jelenleg 900 hulladékgyűjtő sziget működik Budapesten, idén pedig újabb 200 kialakításával számukat 1100-ra növelik. Tavaly egyébként már 20 600 tonna újrahasznosítható hulladék került a kijelölt gyűjtő-tartályokba. Köztük 426 tonna olyan fémdoboz volt, mint amilyenből ez a makett is épült.

Magyarországon elvileg ma mintegy hatmillió lakosnak, több mint 5000 gyűjtőponton, illetve házhoz menő gyűjtés révén van lehetősége arra, hogy anyaga szerint elkülönítve, azaz szelektíven gyűjtse az otthonában keletkezett csomagolási hulladékokat. Az ÖKO-Pannon rendszerébe tartozó lakosság –  mintegy ötmillió fő – tavaly közel 50 ezer tonna csomagolási hulladékot juttatott így vissza az anyagok körforgásába.

Az ÉAI Magyarország Kht., az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. és az Európai Alumínium Szövetség közös budapesti programja nem csupán a 12 méter magas toronyból áll: a szervezetek képviselői az eredeti építmény 120. évfordulójának alkalmából júniustól októberig a főváros 120 szelektív hulladékgyűjtő szigetén csokoládéval ajándékozzák majd meg azokat, akik alumínium dobozokat hoznak vissza és dobnak ki a gyűjtőpontokon.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!