"Amint a parlament elfogadja az emisszió-kereskedelemről szóló törvényt és elkészül a végrehajtási rendelet, akkor ki lehet hirdetni létesítményenként a számukra ingyen járó kvótamennyiséget" – mondta Faragó Tibor. Beszámolt arról, hogy a Nemzeti Kibocsátási Terv (NKT) december 27-i elfogadásával az Európai Bizottság már jóváhagyta a sarokszámokat a rendszer alá tartozó ágazatokról, ám a létesítményenkénti leosztáshoz a cégektől beérkezett adatok feldolgozására van szükség.
[ajanlo=90][igazitas=left/] Magyarország az NKT alapján 93 millió tonna szén-dioxidnak megfelelő kvótával gazdálkodhat, amelynek 97,5 százalékát az üvegházhatásért leginkább felelős 170 cég 263 létesítménye között oszthatja szét, 2,5 százalékot pedig aukción értékesíthet. A kvóták döntő többségét a 20 megawattnál nagyobb kapacitású tüzelőberendezések, illetve olajfinomítók, a kokszolók, a vaskohászat és acéltermelés, a cement-, az üveg-, az építőanyag-gyártás és a papíripar kapják.
(MTI)
Még nem indult be a hazai emisszió-kereskedelem
Az emisszió-kereskedelmi rendszert idén vezették be, ám a szén-dioxid-kvóták adás-vételében a magyarországi cégek a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) tudomása szerint még nem vettek részt - mondta Faragó Tibor, a tárca főcsoportfőnöke az MTI-nek.