A tárca honlapján közzétett táblázatokból kiderül, hogy a módosított kiosztási terv alapján a működő létesítmények a januárihoz képest 4 százalékkal kevesebb kvótát, azaz kibocsátási jogosultságot kapnak ingyen. A kormány a további 5,8 százaléknyi csökkentést az új belépő tartalék és az aukciós tartalék mérséklésével érvényesíti.
A földgáz-szállítóknál a legnagyobb az elvonás
Az éghajlatvédelmi rendszerbe tartozó ágazatok közül a lakossági és közületi távhő-termelés, továbbá a saját célú tüzelő-berendezések és ipari távhő-szektor kvótái változtak a legkevésbé. Az előbbi szektorban 2,7 százalékkal 1,528 millióra, az utóbbiban 4,3 százalékkal 3,06 millióra mérséklődött a tonnában kifejezett kibocsátási egység.
A leginkább a földgázszállítás és -tárolás ágazat kvótái csökkentek januárhoz képest, 26,6 százalékkal 205,9 ezerre, igaz ez a szektor arányaiban kevés kibocsátási egységet kap. Az ETS legnagyobb ágazatának számító villamosenergia-termelés kvótái 4,2 százalékkal 12,28 millióra mérséklődtek a januári tervezethez képest. A jelentősebb szektorok közül komolyabb mérséklésre számíthat a cementgyártás is, ahol 5 százalékkal 2,16 millió tonnára csökkent a jövőben kibocsátható szén-dioxid-mennyiség.
A kormány a kiosztási tervben az elkövetkező öt évben várhatóan a piacon megjelenő, jelentős kibocsátónak számító létesítmények számára különíti el az új belépők tartalékát. Amíg ez a keret az összkvótából januárban még 12 százalékkal részesedett, addig mostmár csak mintegy 8 százalékkal. Az árverésen megvásárolható kvótahányad a tervezett 5 százalékról 2 százalékra csökkent.
Feiler József, a KVM osztályvezetője az MTI-nek elmondta, hogy a módosított tervről most társadalmi vita kezdődik, amelyet követően, mintegy másfél hónap múlva a kormánynak ismételten európai uniós jóváhagyást kell kérni. A kiosztási terv alapján Magyarország 228 legkevésbé "klímabarát" létesítménye kap szén-dioxid-kibocsátási egységet 2008-2012-re.