3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar kormány elfogadta az Európai Unió emisszió-kereskedelmi rendszerébe (ETS) tartozó ágazatok szén-dioxid-gazdálkodását meghatározó, már módosított nemzeti kiosztási tervet - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM).

A tárca januárra már elkészült a 2008-2012-ig tartó időszakra vonatkozó dokumentummal, ám az abban előirányzott mennyiségeket az Európai Bizottság sokallta, így az összkvóta-szintet áprilisban 10,8 százalékkal lecsökkentve, 27,42 millió tonnával hagyta jóvá. Az ügyben a kormány az Európai Bírósághoz fordult, ettől függetlenül azonban kénytelen volt módosított kiosztási tervet készíteni a visszavágott kibocsátási egységeket figyelembe véve.

A tárca honlapján közzétett táblázatokból kiderül, hogy a módosított kiosztási terv alapján a működő létesítmények a januárihoz képest 4 százalékkal kevesebb kvótát, azaz kibocsátási jogosultságot kapnak ingyen. A kormány a további 5,8 százaléknyi csökkentést az új belépő tartalék és az aukciós tartalék mérséklésével érvényesíti.

A földgáz-szállítóknál a legnagyobb az elvonás

Az éghajlatvédelmi rendszerbe tartozó ágazatok közül a lakossági és közületi távhő-termelés, továbbá a saját célú tüzelő-berendezések és ipari távhő-szektor kvótái változtak a legkevésbé. Az előbbi szektorban 2,7 százalékkal 1,528 millióra, az utóbbiban 4,3 százalékkal 3,06 millióra mérséklődött a tonnában kifejezett kibocsátási egység.

A leginkább a földgázszállítás és -tárolás ágazat kvótái csökkentek januárhoz képest, 26,6 százalékkal 205,9 ezerre, igaz ez a szektor arányaiban kevés kibocsátási egységet kap. Az ETS legnagyobb ágazatának számító villamosenergia-termelés kvótái 4,2 százalékkal 12,28 millióra mérséklődtek a januári tervezethez képest. A jelentősebb szektorok közül komolyabb mérséklésre számíthat a cementgyártás is, ahol 5 százalékkal 2,16 millió tonnára csökkent a jövőben kibocsátható szén-dioxid-mennyiség.

A kormány a kiosztási tervben az elkövetkező öt évben várhatóan a piacon megjelenő, jelentős kibocsátónak számító létesítmények számára különíti el az új belépők tartalékát. Amíg ez a keret az összkvótából januárban még 12 százalékkal részesedett, addig mostmár csak mintegy 8 százalékkal. Az árverésen megvásárolható kvótahányad a tervezett 5 százalékról 2 százalékra csökkent.

Feiler József, a KVM osztályvezetője az MTI-nek elmondta, hogy a módosított tervről most társadalmi vita kezdődik, amelyet követően, mintegy másfél hónap múlva a kormánynak ismételten európai uniós jóváhagyást kell kérni. A kiosztási terv alapján Magyarország 228 legkevésbé "klímabarát" létesítménye kap szén-dioxid-kibocsátási egységet 2008-2012-re.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!