2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország a Déli Áramlat és a Nabucco vezetékek mellett más, az ország energiabiztonságát tovább növelő gázvezetékek építésében is érdekelt - mondta Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter szerdán az Országgyűlés Gazdasági és informatikai bizottságának ülésén Budapesten.

Molnár Csaba, a múlt héten Moszkvában aláírt Déli Áramlatról szóló magyar-orosz megállapodásról tájékoztatva kifejtette: az Európai Unió növekvő energiafogyasztása, ugyanakkor csökkenő gázkitermelése miatt a következő három évtizedben másfélszeresére nő a térség földgázimport igénye.

Ez azt jelenti, hogy Európának további új földgázbeszerzési útvonalakat kell keresnie, mivel a 30 milliárd köbméter kapacitású Nabucco vezeték egyedül nem képes fedezni a harminc év múlva 180 milliárd köbméterre rúgó importigényt - mutatott rá a tárcavezető. Kiemelte: Magyarország továbbra is "első számú prioritásként" kezeli a Nabuccót, de az "alacsonyabb politikai kockázatokat jelentő" Déli Áramlatot is támogatja.

Molnár Csaba hangsúlyozta: a kormánynak nincs titkolni valója a Gyurcsány Ferenc magyar és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő jelenlétében március 10-én aláírt szerződésből. A dokumentum teljes szövege magyar nyelven is olvasható a minisztérium honlapján - húzta alá. A tárcavezető emlékeztetett: a moszkvai értekezleten a Déli Áramlat gázvezeték Magyarországon áthaladó szakaszát megvalósító vállalat alapításáról kötöttek együttműködési megállapodást, valamint egyezségre jutottak a pusztaföldvári gáztároló fejlesztéséről is.

Az első megállapodással egy a vezeték magyarországi szakaszát tervező-, építő- és üzemeltető, fele-fele arányú vegyesvállalat alakul, míg a beruházás valódi elindításának feltétele a teljes szakaszról szóló megvalósíthatósági tanulmány, amelynek magyar részét szeptember 30-ig, de legkésőbb 2009. december 31-ig kell kidolgozni. A vezetékben leghamarabb 2015-ben indulhat meg a szállítás - részletezte Molnár Csaba.

Hozzátette: az 1,3 milliárd köbméteres, Pusztaföldvárra tervezett gáztárolóról szóló megállapodásban magyar részről közvetlenül csak a magán kézben lévő Mol Nyrt. érdekelt. A napi 15 millió köbméteres kitermelési kapacitásra tervezett tároló azonban "extrém energiabiztonságot" jelenthet az országnak egy újabb gázkrízis esetén. A bizottság 15 igen szavazattal és 12 tartózkodással elfogadta a miniszter tájékoztatását.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!