Olaszország ez idáig a sereghajtók között van Európában a bioetanol-termelés terén. Tervei között egy százalékos bekeverési arány szerepel az idei évre és ennek duplája a 2008-as évre. Meglévő termelési kapacitásai azonban még ehhez sem elegendőek, az ipar kapacitásbővítő beruházásait pedig az ösztönző adókedvezményekről szóló rendeletek meghozatala körüli bizonytalanság késleltette.
Olaszország jelenleg évi 2,4 millió hektoliteres bioetanol-termelési kapacitással rendelkezik, ezt az idén 2,7 millióra emeli. A mindössze két meglévő olasz bioetanol-termelő üzem egyike, az Alcoplus az idén szeptemberre 700 ezer hektoliterre növeli éves termelési kapacitását a jelenlegi 400 ezerről.
Az Assodistil ágazati képviseleti szervezet három bioetanol-üzem tervéről tud, amelyek ha megvalósulnak, akkor 2009-re évi 8 millió hektoliter lesz az ország termelési kapacitása, és hozzájárulnak ahhoz, hogy Olaszország teljesíteni tudja a 2007-re kitűzött 3,12 millió hektoliteres tervet és a 2008-as 6,24 millió hektoliteres tervet.
A szicíliai Bertolino Group évi kétmillió hektoliteres termelési kapacitású üzemet építene, amely helyben termelt cirokból állítana elő alkoholt és bioetanolt. A Bertolino tulajdonában van az ország másik működő bioetanol-termelő üzeme: a Tarpani-i IMA, ami importált alkoholt dolgoz fel és szinte teljes termelését, évi kétmillió hektolitert az észak-európai országokban értékesíti.
"A teljes kapacitás akár évi 4 millió hektoliter bioetanol is lehet. Minden az importon múlik. Amennyiben az importált alkohol mennyisége csökken, az új üzemmel alkoholt állítunk majd elő, amit a Tarpani üzemben dehidratálunk" - közölte a csoport elnöke Antonina Bertolino.
A legnagyobb olasz malomipari vállalat, a Grandi Molini Italiani évi 1,3 millió hektoliteres termelési kapacitású üzem beruházást tervez a Velencétől északra fekvő Porto Marghera iparvidéken. Az üzem 2008-ban kezdi meg a termelést. Nyersanyagként helyben termelt kukoricát használ majd fel, évi 350 ezer tonnát, ami újdonságszámba megy Olaszországban, ahol a bioetanolt hagyományosan boralkoholból és melaszból állítják elő.
Az Alcopuls és egyik főrészvényese, az Italia Zuccheri cukoripari vállalat két lepárló üzem építését vette tervbe, egyenként 1,0-1,5 millió hektoliteres termelési kapacitással.
MTI/
Menedzsment Fórum