[ajanlo=474][igazitas=left/]Az öt jó példával élen járó állam Ausztria, Csehország, Nagy-Britannia, Németország és Luxemburg. A többieket a bizottság felszólítja, intézkedjenek, elkerülendő, hogy Brüsszel jogi lépéseket tegyen ellenük hanyagságuk miatt.
Az uniós előírások szerint most már a hulladékká vált papír, üveg, fém, műanyag vagy fa csomagolóanyagok átlag 55 százalékát kell újrahasznosítani. Korábban az előírt arány 25 százalék volt. Az EU bizottsága szeretné, hogyha Európa a hulladék feldolgozása terén élen járna. A bizottság nyilatkozata leszögezi: minden uniós polgár közvetve vagy közvetlenül napi fél kiló csomagolási hulladék létrehozásáért felelős. 2008 és 2015 között újabb hasznosítási határértékek lépnek majd érvénybe, a papír esetében 60 százalékot írnak majd elő, írja az MTI.
A leselejtezett elektronikai eszközök hasznosításáról augusztus 13-ig kellett volna gondoskodniuk az uniós államoknak, ám többen is késlekednek. Franciaország, Málta és Lengyelország még a rendszer felállításával sem áll készen, s Nagy-Britannia is haladékot kért 2006. júniusig.
Az EU polgárai évente 17-20 kilogrammnyi e-hulladékot selejteznek le, s a mennyiség évente 3-5 százalékkal nő. 2006 végére mindenhol meg kellene teremteni a lehetőséget a begyűjtésre, ami lakosonként legalább évi 4 kilogramm e-szemetet jelentene.
Menedzsment Fórum
Nehéz szülés a hulladékfeldogozás ügye az EU-ban
Rosszul teljesítenek az uniós tagországok a törvényhozásban, az előírt határidőre csupán öten szabályozzák a csomagolási hulladék hasznosítását.