Alekszandr Medvegyev a bécsi Kurier keddi számában megjelent interjúban aláhúzta: a közelmúltban kirobbant orosz-ukrán gázvita rámutatott annak szükségességére, hogy diverzifikálni kell a szállítási útvonalakat. Minél több exportútvonal létezik, annál biztonságosabb a szállítás - érvelt.
Az orosz vállalatóriás olyan nemzetközi mechanizmus kialakítását javasolja, amely szabályozná a jogokat és a kötelezettségeket. "Oroszország több mint 40 éve ad el gázt a Nyugatnak, továbbra is megbízható partner szeretnénk maradni" - mondta Medvegyev.
Arra a kérdésre, hogyan tervezi szilárdabbá tenni Európa gázellátását a Gazprom, a vezérigazgató-helyettes kifejtette, hogy nagy volumenű programot indítottak a gáztárolók kiépítésére, illetve kibővítésére.
"A Salzburg tartományban lévő haidachi létesítményünket Közép-Európa második legnagyobb tározójává kívánjuk fejleszteni, de ezen túlmenően két tárolóprojektünk fut Magyarországon, egy-egy Szerbiában, Németországban és Nagy-Britanniában" - közölte.
Megítélése szerint a két hétig tartó válságnak - és elhúzódásának - az volt az oka, hogy az Európai Unió egyenlően kezelte Oroszországot és Ukrajnát, azt a benyomást keltve az utóbbiban, hogy tovább csinálhatja, amibe befogott. Ukrajna a fejébe vette, hogy leállítja a gázexportot - vélekedett.
Megítélése szerint a gáz árával kapcsolatos kereskedelmi-üzleti vitából végül politikai probléma kerekedett, voltaképpen az Európai Unió és Oroszország Ukrajna belpolitikai krízisének a túsza lett. "Hálásak vagyunk az EU-nak a közvetítésért, de őszintén szólva többet vártunk volna tőle. Az uniónak nem sikerült elérnie, hogy a megfigyelők - a megállapodásnak megfelelően - hozzáférhessenek a gázelosztó-állomásokhoz és a föld alatti tartályokhoz" - fogalmazta meg bírálatát.
Medvegyev cáfolta, hogy Oroszország a belső felhasználás esetleges megugrása miatt hosszú távon nem lesz képes fenntartani az exportszintet. Még ha feltételezzük is a hazai fogyasztás jelentős bővülését, elegendő készleteink maradnak a kivitel biztosítására - mondta.