4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar szállítórendszer ismét a normál üzemmódban működik, a gázforgalmazási rend átállása kedden technikai probléma nélkül befejeződött - közölte az FGSZ Földgázszállító Zrt. az MTI-vel. Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter pedig Siófokon, rögtönzött sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy Magyarország jól vizsgázott, jól kezelte a gázellátásban beállt, közel 3 hétig tartó krízishelyzetet.

A közlemény szerint kedden délután 13.20 perckor indult meg ismét az import földgáz szállítása Ukrajna irányából Magyarországra.

Kedden 10-11 millió köbméter földgáz érkezik Ukrajna felől, szerdától pedig a teljes megrendelt mennyiség. Holnap a tranzittal együtt mintegy 30-34 millió köbméter gáz érkezésére számít az FGSZ Zrt.

Magyarország jól vizsgázott, jól kezelte a gázellátásban beállt, közel 3 hétig tartó krízishelyzetet - nyilatkozta Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter Siófokon.

A magyar rendszer mindenféle nehézség nélkül állt át az érkező gáz fogadására, ezért a vártnál előbb beindulhatott a szállítás - mondta Zsuga János, a siófoki FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója.

Molnár Csaba köszönetet mondott a szakembereknek. Az ő heroikus küzdelmük is szerepet játszott abban, hogy Magyarország az érintett államoknál jóval csekélyebb kárt szenvedett el az orosz-ukrán gáz vitában - mondta a miniszter, megköszönve a magyar családok, vállalatok takarékos és felelős hozzáállását a gázellátási problémához, példátlan összefogásnak nevezve a történteket.

A miniszter hangsúlyozta: a gázkrízis megoldódni látszik, de az ellátás biztonsága azt kívánja, hogy "tartsuk szárazon a puskaport", vagyis a szakemberek álljanak készenlétben újabb zavarok esetére.

Mint kifejtette, azért jelenthető ki, hogy Magyarország jól, talán a legjobban vizsgázott az érintett régióban, mert a krízis alatt nem kellett hozzányúlni a biztonsági tartalékokhoz, a gázfogyasztásban mindössze egy napig bevezetett nagyobb korlátozás egyáltalán nem érintette a legvédettebb - lakosságból, iskolákból, kórházakból álló - kört, és nem utolsó sorban Magyarország segítséget is tudott nyújtani, illetve ajánlani más országoknak is.

A miniszter szerint Magyarországnak és az egész uniónak most az a feladata, hogy levonja az eset tanulságait, és minél előbb függetlenítse magát az ukrán-orosz gázszállítástól.

Amit Magyarország maga is meg tud és kíván tenni, hogy a gáz stratégiai tartalékait ez év végéig 500 millióról 1,2 milliárd köbméterre emeli, és szorgalmazza a Nabucco és a Déli Áramlat gázvezetékek megépítését. Fontos feladat az EU országok energetikai rendszereinek összekapcsolása, hiszen e nélkül nem működhet a szolidaritás. Erre a célra 5 milliárd eurós uniós forrás áll rendelkezésre.

Magyarországnak az energiatakarékosság terén is sok tennivalója van, ezért fel kell gyorsítani az ilyen célú programokat. Az unió arra törekszik, hogy 2020-ig energiaigényének 20 százalékát alternatív energiaforrásból nyerje, amelyben Magyarország szeretné túlteljesíteni 13 százalékos kötelezettségét, és 2020-ra energiaszükségletének 15 százalékát megújuló energiaforrásokból fedezni, tette hozzá Molnár Csaba.

Az MTI kérdésére, hogy mekkora kár érte Magyarországot a gázellátás krízise miatt a miniszter kifejtette: erre vonatkozóan még becslések sincsenek, egy-két hét, mire meglesznek az első számítások, de annyi bizonyos, azok jóval alatta maradnak a szomszédos országokban keletkezett veszteségeknek. Hozzátette, kártérítésért nem az állam, hanem a szolgáltatóval szerződésben állók folyamodhatnak a polgári jog szabályai szerint, amihez az állam minden jogi és diplomáciai segítséget meg fog adni.

MTI/ Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!