3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétfői 8 millió köbméteres csökkenés után kedden ismét kevesebb földgáz érkezett Ukrajnából Magyarországra. Az ukránok az Ausztriából Szlovákián keresztül érkező szállítmányt csökkentették, emellett keletről is kevesebb gáz érkezik. A hiányzó mennyiséget a kereskedelmi gáztározókból pótolják, a magyarországi tárolókból kedd reggeltől közel a maximumon folyik a földgáz-kivét, de nagyobb kiesés esetére is több forgatókönyv létezik. Korábban még csak arra volt példa, hogy csökkent a felénk áramló gáz nyomása. Mfor.hu összefoglaló.

Mi áll az orosz-ukrán gázvita hátterében?

Hiába hangoztatja ugyanakkor kívülállását az Európai Unió, nem kizárt, hogy fel kell lépnie, miután a Gazprom azt követeli Kijevtől, hogy adja vissza kedden, délelőtt 10 óráig a január 1. és 4. között ellopott 65 millió köbméter gázt, s már hétfőn este bejelentette, hogy Alekszej Miller vezérigazgató és Vlagyimir Putyin kormányfő döntése alapján ugyanennyivel csökkenti az Ukrajnán át küldött gáz mennyiségét, a hiányt pedig Kijevnek kell pótolnia.

Előzőleg hétfőn este a Gazprom azt közölte, hogy Ukrajnát elkerülő útvonalakon pótolja a hiányzó mennyiségeket. Arról azonban nem esett szó, mi várható, ha Kijev nem teljesíti a követelést, a közleményben csupán annyi áll, hogy a szállítások bármiféle zavaráért, esetleges kiesésekért Ukrajna viseli a felelősséget.


Az ukrán importőr Naftogaz szóvivője ezzel szemben kedden úgy nyilatkozott, hogy Ukrajnába a szokásos napi 300 millió köbméternyi tranzitgáz helyett mindössze 92 millió köbméter érkezett, vagyis a Gazprom Kijev szerint harmadára csökkentette az országon az európai vevők számára átáramló gáz mennyiségét - s ezt már a nagy európai vásárlók is megérzik majd. Emellett Valentyin Zemljanszkij szerint a Gazprom teljesen megszakította a kommunikációt az ukrán importőrrel.

Alekszandr Medvegyev vezérigazgató-helyettes azonban úgy nyilatkozott Londonban, hogy a Gazprom a Naftogaz túszává vált, miután a vállalat négyből három exportvezetéket lezárt.

A nagypolitika áll a háttérben

A gázvita mögött meghúzódó okok sorában említhető, hogy Oroszország nem üdvözli Ukrajna kitartó törekvését a NATO-ba, azt, hogy Ukrajna a nyilatkozatok mellett fegyverek szállításával, sőt emberekkel is részt vett Grúzia oldalán az augusztusi grúz-dél-oszét háborúban. Az okok között lehet az is, hogy Kijev folyamatosan előhozza és a szovjet vezetés szándékos népirtásának minősíti a harmincas éves éhínségét, amelynek ugyan sok ukrán, de nem kevés más nemzetiségű ember esett áldozatul.

A másik fő ok gazdasági jellegű: a földgáz árát a kőolaj ára alapján állapítják meg féléves késéssel, vagyis a gáz a kőolajárakat követve nyilván hamarosan olcsóbb lesz. Kijevnek ezért maximálisan érdekében áll elhúzni a szerződéskötés időpontját, mivel a gázár nem csupán az energiahordozóért kifizetendő összeggel terheli a nem túl jól álló ukrán költségvetést, hanem jelentős mértékben befolyásolja számos iparág jövedelmezőségét is.

A Gazprom - illetve Oroszország - azonban a mai árak alapján igyekszik szerződni, hiszen maga is jól tudja, akárcsak Kijev, hogy a gáz ára esni fog.  A Gazprom ráadásul Ukrajnának nem orosz, hanem türkmenisztáni gázt szállít, amelynek áráról félévente állapodik meg az eladóval. Ez a  megoldás jelenleg a Gazpromnak igen hátrányos, mivel még drágán veszi a gázt, ezzel szemben európai partnereivel negyedévente szerződik, vagyis ott olcsóbban lesz kénytelen adni azt.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!