3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ukrajnának piaci árat kell fizetnie a gázért, ebben az esetben Oroszország is piaci díjat fizet majd a tranzitért - jelentette ki csütörtökön este Vlagyimir Putyin orosz kormányfő, de hangsúlyozta: az Európába irányuló tranzitszállítások azonnal beindulhatnak, amint a nemzetközi megfigyelő csoport megkezdi tevékenységét.

Novo Ogarjovó-i rezidenciáján külföldi újságírók előtt az mondta: Oroszország a gáz tranzitjának diverzifikálása mellett van, s nem fogja akadályozni a (tervek szerint Közép-Ázsiából kiinduló, Oroszországot elkerülő) Nabucco vezeték építését. "Támogatunk minden alternatív útvonalat. A Nabuccóban nem veszünk részt, de nem fogjuk akadályozni, ha lesz elég forrás a vezeték feltöltéséhez, lesz eladó és lesz vevő, ám tessék, erről már sokszor beszéltünk."

Putyin úgy vélte, nem célszerű új vezetéket építeni Lengyelországon át. Vissza lehet térni a kérdésre a szükségletek alakulásának fényében, semmi sem lehetetlen, de Moszkva szerint legelső sorban a Balti-tengeren átvezető Északi Áramlatot kell megépíteni. Leszögezte: Moszkva nem ellenzi, hogy Románia is részt vegyen a (tervek szerint 2013-ban üzembe helyezendő) Déli Áramlat gázvezetékben.

Az orosz kormányfő szólt arról, hogy az Európai Unió tisztségviselői nem írták alá Brüsszelben az orosz gáz tranzitját ellenőrző nemzetközi megfigyelői csoportról szóló megállapodást, és felhívta az uniót a sürgős intézkedésre, hangsúlyozva, hogy orosz részről már aláírták a dokumentumot.

Putyin azt mondta, José Manuel Barroso, az EU Bizottság elnöke, mind Andris Piebalgs energiaügyi biztos arra hivatkozott, hogy a megállapodás aláírásához szükség van az összes tagállam által jóváhagyott mandátumra, s úgy vélte, a kialakult drámai helyzetben meg lehet találni a módját, hogy órákon belül meglegyen a felhatalmazás. (Korábban az ukrán kormány sajtószolgálatát idézve azt írták a hírügynökségek, hogy Piebalgs biztos Julija Timosenko ukrán kormányfővel megállapodott a megfigyelők fogadásáról, s azok pénteken meg is érkeznek Kijevbe.) Az orosz kormányfő egyben azt indítványozta Európának: teremtse meg a maga számára a gázszállítások garanciáit.

Moszkva szerint Ukrajnának piaci árat kell fizetnie a gázért, mivel a korábbi feltételeket nem teljesítette, s ebben az esetben az orosz fél is piaci tranzitdíjat fizet. Putyin a gáz piaci árát ezer köbméterenként 470 dollárban, a tranzitdíjat ezer köbméter/száz kilométerenként 3-4 dollárban jelölte meg. Mivel Ukrajna nagyrészt közép-ázsiai gázt kap Oroszországból, hozzátette: a közép-ázsiai gáz az ukrán határra való szállítás költségeivel ezer köbméterenként 375 dollárba kerül Oroszországnak.

Oroszország a Szovjetunió széthullása óta csak a gázszállítások területén 47 milliárd dollárral támogatta az ukrajnai gazdaságot, amikor az elmúlt években a piacinál jóval alacsonyabb áron adta Kijevnek a gázt: amikor az európai vevők 100-150-200 dollárt fizettek, Ukrajnának az ár 40-50 dollár volt. Hozzátette: a volt szovjet köztársaságoknak a gázárban nyújtott kedvezmények összesen 75 milliárd dollár tettek ki az említett időszakban.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!