Magyarország számára az uniós elvárásokat szem előtt tartó Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Terv egy százalékos, vagyis nagyjából 1,66 millió megawattórányi energiafogyasztás-csökkentést ír elő, ami mintegy másfél millió tonnás szén-dioxid-kibocsátás csökkenéssel egyenértékű - mondta el sajtótájékoztatón Mészáros Fanni, a CECED hazai szárnyának vezetője.
Az elvártnál is többet spórolhatnánk
"Ha ma Magyarországon az összes kevésbé korszerű, energiafaló készüléket lecserélnék a vásárlók energiatakarékos eszközökre, akkor elméletileg összesen több mint 1,8 millió tonnával kevesebb szén-dioxidot bocsáthatnánk a levegőbe. Ez az elvárásokat mintegy húsz százalékkal szárnyalja túl" - mondta el a vezető.
Ha figyelembe vesszük a fehéráruk teljes életciklusának környezetterhelését, és abból indulunk ki, hogy a nyolc évesnél fiatalabb készülékeket még nem feltétlenül éri meg lecserélni, akkor is az elvárásokat meghaladó értéket, 1,66 millió tonnányi kibocsátáscsökkenést kapunk. "Természetesen ez a szám egy elméleti potenciált tükröz, s az elemzéssel azt szeretnénk bemutatni, hogy a régi gépek cseréje által valóban jelentős megtakarításokat érhetünk el a háztartások szintjétől egészen az állami szintig" - tette hozzá a szakember.
Csak pénzzel lehet változtatásra bírni az embereket
A szervezet tapasztalatai szerint csak pénzbeli ösztönzéssel lehet a fogyasztóknál magatartásváltozást elérni. Ezért a CECED Magyarország a csere állami ösztönzésében rejlő lehetőségeket hangsúlyozza, hiszen ez az eszköz már több európai országban is (például Hollandiában, Olaszországban vagy Spanyolországban) sikerrel járult hozzá a környezetvédelmi és energiahatékonysági célkitűzések eléréséhez.
Reményeik szerint itthon annál is inkább sikerre számíthat egy ilyen törekvés, mivel mind a vásárlók, mind a gyártók és forgalmazók, mind a kereskedők nehéz helyzetben vannak - ezzel a megoldással pedig mindenki nyerhet.
A gyártók és a kereskedők azért, mert az előrehozott vásárlásokkal javulhatnak a piaci trendek, s ezzel megtérülhet a befektetett költségek egy része. A vásárlók pedig azért, mert kedvezménnyel juthatnak hozzá korszerű gépekhez, amelyek használatával csökken villanyszámlájuk is.
A válság hatásait is enyhíti a cserék ösztönzése
Az állam is nyerhet: egyrészt azért, mert ez a program a környezettudatos szemléletre nevelés mellett az energiahatékonysági célkitűzések eléréséhez is hatékony eszköz, másrészt azért is, mert a cserék finanszírozásának válságenyhítő hatásai is vannak. Ha kevesebb energiát használunk, csökken az ország energiafüggése, s a program gazdaságélénkítő hatása kedvező lehet Magyarország versenyképességére és a munkaerőpiacra nézve is. Nem utolsó sorban az állami költségvetés számára akár nyereséges is lehet a befektetés az új gépek vásárlásával képződő forgalmiadó-többletnek köszönhetően.
A kvótapénzből juthat a cserére is
Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára elmondta, hogy Magyarország az utóbbi időben komoly mennyiségű szén-dioxid-kvótát adott el. Az ebből befolyó bevételek egy részét fordíthatjuk a cserék támogatására is, de erről még további egyeztetések szükségesek a kormányon belül és a CECED-del.
Fokasz Oresztész