Meg kell szüntetni a bioüzemanyagok gyártásának állami támogatását, mert jelentős élelmiszerár-emelkedést okoz, és az ökológiai hatásai sem egyértelműen kedvezőek - figyelmeztet az OECD. A szervezet fenntartható fejlődéssel foglalkozó tegnapi és mai kerekasztal-tanácskozására készült jelentés igyekszik megcáfolni azt a közkeletű nézetet, miszerint a bioüzemanyagok elterjedése biztonságosabbá
teszi az ellátást, csökkenti a gépjárművek kibocsátása által okozott környezeti károkat és növeli az agrártermelők bevételeit.
Az első problémát a biodízel- és etanoltermelés termőföldigénye jelenti. Technikailag a világ üzemanyag-szükségletének 11 százalékát lehetne ilyen forrásból fedezni 2050-ig, ám ez az OECD szerint az élelmiszer-termelés szűkösségéhez vezetne. Eközben a bioüzemanyagok elterjedése legfeljebb három százalékkal csökkentené a közlekedésből adódó szén-dioxid-kibocsátást - számítják a szakértők.
Az OECD a jelenleg alkalmazott támogatások eltörlését javasolja világszerte. Helyettük a mainál környezetkímélőbb bioüzemanyagok kifejlesztését kellene ösztönözni, és olyan, technológiasemleges adókat kellene bevezetni, amelyekkel a piac erői kikényszerítenék a "zöldülést" - áll a Világgazdaság cikkében.