Több milliárd eurós árupiaccá válhat az Európai Unió szén-dioxid-kibocsátási jogok kereskedelmi rendszere azt követően, hogy a tagállamok lehetővé teszik a napi ügyletek kötését a kvótákkal - számol be a Világgazdaság.
Bár a szén-dioxid-kibocsátási kvótákra kötött határidős ügyletek értéke az elmúlt hónapokban többszörösére emelkedett, a január 1-jén startoló emisszió-kereskedelmi rendszer a napi ügyletek startját követően indulhat el igazán. Az európai uniós tagállamok a következő hónapokban osztják ki az emissziós jogokat a nagy kibocsátó - energetikai, távhőszolgáltató, acél- és cementipari - cégeknek, amelyek azután szabadon kereskedhetnek a kvótákkal.
Az emisszió-kereskedelmi rendszer január 1-jei startját követően hazánkban 170 iparvállalat köteles folyamatosan nyomon követni és nyilvántartást vezetni szén-dioxid-kibocsátásáról. A kormány a Világgazdaság beszámolója szerint február 28-ig köteles kiosztani a társaságok között a ráájuk eső kibocsátási értéket. A kiosztás elektronikus úton történik, azaz a cégek internetes számlákon kezelhetik majd a kvótáikat.
A cégek a rájuk eső mennyiségekkel szabadon kereskedhetnek. Ez nem lesz teljesen új a piac számára, hiszen határidős ügyletet már eddig is köthettek. Ennek köszönhetően az üzletkötések volumene az elmúlt fél évben jelentős felfutást mutatott, ám a szakemberek szerint további növekedés várhetó, miután most a tranzakciókat a napi ügyletekre is kiterjesztik. Az előrejelzések szerint a kvótakereskedelem értéke több milliárd eurós lehet - írja a Világgazdaság.
Kapcsolódó anyagok
Az emisszió-kereskedelem nem rontja a versenyképességet
Januárban indul az emisszió-kereskedelem
Nagyobb kvótát igényelnének a hazai energetikai vállalatok
Sok milliárd eurós piac lesz az emisszió-kereskedelem
Több milliárd eurós árupiaccá válhat az Európai Unió szén-dioxid-kibocsátási jogok kereskedelmi rendszere azt követően, hogy a tagállamok lehetővé teszik a napi ügyletek kötését a kvótákkal.