Csatai Ferenc, a kft. egyik tulajdonosa az avatás alkalmából elmondta: az osztrák BEWAG csoport 100 százalékos leányvállalata, az International Wind Power és két magyar magánszemély - a projektfejlesztő partnerek - közös tulajdonában lévő cég a BEWAG csoport know-how-ját felhasználva hajtotta végre a beruházást. Négy, egyenként kettő megawatt teljesítményű Vestas V90 típusú szélkereket állítottak fel. A szélkerekek rotorjának tengelye 105 méter magas, átmérője 90 méter.
Ismertetése szerint a 12 millió euróból megépült szélerőmű évente 17-20 ezer megawatt villamosenergiát termel szélenergiából, amely jelenleg az alternatív források egyik leginkább versenyképes válfaja. Ez a mennyiség 6-8 ezer háztartás egy évi energiaszükségletét fedezi. A jánossomorjai szélerőmű ezzel jelentős mértékben hozzájárul a környezet védelméhez, működése révén 15 ezer tonna szén-dioxidtól kíméli meg a környezetet, és támogatja a globális felmelegedés csökkentését.
A szélerőmű által termelt áramot az országos elektromos hálózatba juttatják. A MAVIR Zrt. veszi át az E.On által üzemeltetett hálózaton keresztül. A beruházás az üzemeltetési tervek szerint tíz év alatt megtérül.
A szélerőmű-parkot a jövőben továbbfejleszteni szándékozzák. Az üzemeltetők szeretnék elérni a jelenlegi kvóta felülvizsgálatát, a teljesítmény-korlát felszabadítását. Ezáltal nyílik lehetőség újabb beruházásokra a szélenergia-hasznosítás terén - hangoztatta Csatai Ferenc. A vonatkozó jogszabály előkészítése folyamatban van - tette hozzá.
A jánossomorjai fejlesztés az osztrák BEWAG csoport első üzembe helyezett külföldi projektje. A csoport a magyarországi mellett több közép-európai országban, köztük Csehországban, Szlovákiában, Horvátországban, Lengyelországban tervez beruházásokat - mondta Csatai Ferenc.