3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság (EB) fontolgatja, hogy szén-dioxid-vámot vet ki azon országokból érkező importtermékekre, amelyek nem lépnek fel az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása ellen, emellett az unión belüli emissziós kereskedelem szigorítását is tervezi - írja a Napi Gazdaság.

Az EB határozattervezete értelmében a levegőt erősen szennyező Európán kívüli országok kötelesek lennének uniós szén-dioxid-kibocsátási engedélyeket vásárolni az üvegházgáz-kereskedelmi rendszer keretében. Az EUobserver szerint egyelőre az EB is megosztott az ügyben, pedig fogytán az idő: január 23-án be kell terjeszteniük a 2012, vagyis a kiotói szerződés lejárta utáni klímaváltozás-politikára vonatkozó javaslataikat.

Az ötlet kezdeményezője tulajdonképpen Nicolas Sarkozy francia elnök volt, aki felhívta az Európai Uniót: lépjen fel a kiotói egyezményt alá nem író országok cégeinek tisztességtelen versenye ellen, amelyeket nem terhelnek a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének komoly költségei. Importtermékeik megadóztatásával az államfő szerint helyre lehetne állítani a versenyesélyek egyensúlyát.

Peter Mandelson, az uniós kereskedelmi biztos azonban ellenzi ezt, mert szerinte igen nehéz volna végrehajtani, és kereskedelmi háborúhoz vezethet. A francia javaslat megvalósítása elsősorban az amerikai exportot sújtaná, miközben a kiotói megállapodást elvető washingtoni kormányzat máris harcban áll Brüsszellel, amiért az a szén-dioxid-kereskedelem rendszerét (EDS) ki akarja terjeszteni a légitársaságokra.

A bizottság ráadásul a globális klímavédelmi erőfeszítések keretében drasztikusan csökkenteni akarja a szén-dioxid-kvótákat a kiotói szerződés lejárta, 2012 után. Ennek jegyében 2020-ig - 2005-höz képest - 21 százalékkal akarja visszaszorítani az emissziós engedélyeket. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az uniós országok vállalatainak hét év alatt átlagosan ötödével kellene leszállítaniuk kibocsátásukat. Ráadásul a brüsszeli elképzelések értelmében 2013-tól a kibocsátási engedélyek 60 százalékát árverésen értékesítenék, szemben a jelenlegi gyakorlattal, amikor a cégek kibocsátási engedélyeik 90 százalékát ingyen kapják. Miközben az EU szeretne vezető szerephez jutni a világon a szén-dioxid-kibocsátás elleni harcban, állandó a csata a bizottság és a tagországok között, hogy kinek kell viselnie e háború terhét - most Románia indított pert a bizottság ellen a szerinte túl szűkre szabott kvóta miatt, s a bizottság már egy sor hasonló pert elvesztett, számol be a Napi Gazdaság. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!