A klíma- és környezetvédelem jegyében az EU 2008 és 2012 között a széndioxid és más szennyezőanyagok kibocsátásának maximálására törekszik. Ennek érdekében minden tagállamnak nemzeti tervet kellett készítenie, amelyben azt állítja össze, hogy a nagy kibocsátóknak mekkora szennyezési mennyiséget engedélyez. A kvóták később cserélhetők egy e célra létrehozott nemzetközi piacon.
Az Európai Bizottság az első próbaévek tapasztalatai után már jelezte, hogy a korábbi terveknél ezúttal csak szigorúbbakat fogad el. Az immár 27 tagállam közül eddig tizenkét ország elképzeléseit vizsgálta meg az "uniós kormány", és ezek közül tizenegyet lényegében visszautalt felülvizsgálatra - egyedül a brit tervet értékelte úgy, hogy az kisebb változtatásokkal elfogadható.
Keddi strasbourgi ülésén a bizottság ezúttal a belga és a holland tervvel foglalkozott, miután Ciprus maga kérte vissza beadványát felülvizsgálatra. Brüsszel jelezte, hogy a belga tervben 7,6, a hollandban öt százalékos további csökkentést tart szükségesnek. Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos korábban azt is értésre adta, hogy a bizottság a megszabott kurtításokból nem enged, azok legfeljebb az Európai Bíróság előtt támadhatók meg.
Környezetvédelmi szervezetek mérsékelt elismeréssel fogadták a megnövekedett szigort, de leszögezték, hogy a terveket még így is túlságosan nagyvonalúnak tartják. A terveket elvileg tavaly június végéig el kellett juttatni Brüsszelbe. Két ország, Dánia és Magyarország ezt mindmáig nem tette meg, így a bizottság eljárást indított ellenük. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter az ünnepek előtt Brüsszelben úgy vélekedett, hogy a terv eljuttatásánál sikerül tartani a január 19-i végső határidőt. Friss bejelentés szerint a kormány szerdán tárgyalja a tervet.
MTI / Menedzsment Fórum