Kamarás Judit beszámolt arról, hogy a társaság a vízmű és a társszolgáltatók által beszállított szennyvíziszapból nyer majd éghető gázt, melyet villamosenergia-termelésre használ fel. Az iszapot ezt követően komposztálják. Alapanyag lesz bőven, a Pécsi Vízmű tavaly mintegy 20 ezer tonna szennyvíziszapot dolgozott fel mezőgazdasági célra hasznosítható komposzttá.
Az igazgató kitért rá, hogy a közelmúltban elkészült tervek alapján a korszerű technológiát alkalmazó létesítmény fedezni fogja a szennyvíztelep energia-ellátását, a megtermelt áram fennmaradó részét az üzem működtetői értékesítik.
Kamarás Judit elmondta: a biogáz-üzem és a telepen évekkel ezelőtt kialakított komposztáló együttes működtetése növeli a szennyvíziszap hasznosításának előnyeit. A környezetre káros szerves anyagokból energia nyerhető, csökken a szennyvíziszap mennyisége, ezzel az iszapkezelés költsége. Csökken továbbá a szaghatás, s nem utolsó sorban a biogáz-üzemből kikerülő iszapból a korábbinál jobb minőségű komposzt készíthető.
MTI/Menedzsment Fórum