3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Várhatóan november végén indul az emisszió-kereskedelmi rendszer. A késedelemért az Európai Unió a felelős, mert a szén-dioxid-kvóták kiosztásához szükséges dokumentumokat még nem írták alá Brüsszelben.

[ajanlo=1204][igazitas=right/]Az emisszió-kereskedelmi rendszer legkorábban november végén indulhat be Magyarországon - mondta Persányi Miklós, környezetvédelmi és vízügyi
miniszter csütörtökön egy szakmai konferencia alkalmából, amelyet a brit nagykövetség rendezett a yorki herceg magyarországi látogatása kapcsán. A miniszter szerint a késedelemért nagyrészt az EU okolható, ugyanis a szén-dioxid-kvóták kiosztásához szükséges dokumentumtervezet már két hónapja jóváhagyásra vár Brüsszelben.

A kibocsátás-kereskedelem beindítását azonban a jelenleg érvényes magyar államháztartási szabályok is akadályozzák, amelyek módosítása jó esetben november közepére meg történik - tette hozzá Persányi Miklós. Az államháztartási törvényt azért kell megváltoztatni, mert az jelenlegi formájában nem engedi meg az államnak, hogy kincstári vagyont ingyen átadjon a gazdaság szereplőinek.

[ajanlo=1205][igazitas=left/]Az emisszió-kereskedelmi kvótákat ágazati szinten meghatározó Nemzeti Kiosztási Terv (NKT) tavaly decemberi elfogadásával elvileg január elejétől már érvényben van, de az engedélyek kiadása, a kibocsátási egységek létesítményenkénti elosztása, a kereskedelem ellenőrzése és a tranzakciók hitelesítése mind jogszabályokat igényel.

A környezetvédelmi rendszer alá tartozó 261 létesítmény üzemeltetői a jogszabályok életbelépésével, azaz a rendszer kihirdetésével szereznek majd tudomást arról, hogy mennyi kibocsátási egységgel gazdálkodhatnak. A
vállalatok pontos kvótamennyiségük ismeretében dönthetnek, hogy többletük lesz az év végére, és akkor eladják a felesleget, vagy éppen hiányuk lesz, ami miatt vásárolniuk kell majd.

Az mfor.hu korábban már beszámolt arról, hogy a magas japán széndioxid-kibocsátás nagy üzletet jelent a japán kereskedőházaknak, amelyek nagy erőfeszítéseket tesznek kibocsátási jogosítványok felvásárlására és "tiszta" energiaipari beruházási lehetőségek felkutatására külföldön. A szektorban már akad példa visszaélésekre is. A magas áramdíjak miatt a német versenyhivatal vizsgálatot indított két német energiakonszern, az E.ON és az RWE ellen. A hatóságok gyanúja szerint a cégek, a széndioxid-kibocsátás kereskedelmével összefüggésben, a nagyfogyasztói piacon visszaéltek piacuralmi helyzetükkel.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!