3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai szén-dioxid-piacon továbbra is túlértékelt árfolyamszinten zajlott a kereskedés a héten - tájékoztatott Fucskó József, a Magyar Környezetgazdaságtani Központ szakmai igazgatója.

A közép-kelet-európai térségben működő euets.com-on az elmúlt héten mintegy 60 ezer kibocsátási egység cserélt gazdát. Az egy tonna szén-dioxid kibocsátásához jogosultságot jelentő kvóta árfolyama a június 16-i 14,30 euróról június 23-ra 14,90 euróra nőtt.

5 euró alatt lenne a reális ár

A szakmai igazgató úgy látja, hogy jelenleg 5 euró alatt lenne a szén-dioxid valós ára. Az ETS történetének első, májusi adatközlésekor kiderült, hogy a rendszerben részt vevő cégek valós kibocsátásukhoz képest nagyobb mértékben kaptak szennyezési kvótákat. Mivel a legtöbben nincsenek rászorulva szén-dioxid-vásárlásra, ezért a kereslet-kínálat összefüggései értelmében indokolatlan a pár eurónál magasabb árszint.

Több piaci szereplő attól tarthat, hogy az adatközléskor nyilvánvalóvá vált kvótatúlkínálat miatt egyes országok utólag csökkentenék a vállalatoknak 2005 és 2007 között szánt szén-dioxid-mennyiséget. Franciaország és Németország is fontolgatja ennek a lehetőségét, de Fucskó József szerint az Európai Bizottság negatívan áll ennek engedélyezéséhez.

A franciáktól és a lengyelektől tart a piac

Okozhatja a magas árszintet az is, hogy Franciaország és Lengyelország olyan szabályozást tervez cégeinél, amelyben más tagállamoktól eltérően megengedné a 2007 végén befejeződő kísérleti időszakban megmaradt kibocsátási egységeik átvitelét a következő kereskedési periódusra. Márpedig a 2008-2012-es rendszerben biztosan szigorúbb kvótakiosztás várható, ezért felértékelődik a szén-dioxid is.

A jövőben nem biztos a túlallokáció

A bizonytalansági tényezők közé sorolható az is, hogy az első évi adatközlés alapján korántsem biztos a következő években a túlallokáció. Az egyik legnagyobb kibocsátónak számító acélipar például megrendelés-állományának visszaesése miatt engedett kevesebb szén-dioxidot a légkörbe.

Azt sem lehet biztosan tudni, hogy az első évben tapasztalható kvótatöbblet mennyiben a túlallokáció és mennyiben a termelés-visszafogás vagy technológiai fejlesztések miatt következett be. Magyarországon például a 4,5 millió tonnás kvótatöbbletből 0,5 millió csak azért maradt meg, mert a Mátrai Erőmű részben biomassza-tüzelésre állt át, és azt megspórolta.

Egyesek energiaipari kartellt sejtenek a háttérben

Több szakértő véleménye szerint a túlértékelt árfolyam egyes villamosenergia-ipari cégeknek köszönhető, amelyek valamiféle kartellt alkotva mesterségesen magasan tartják az árakat. E cégeknek azért érdekük a drága szén-dioxid, mert azt az áramárakba beépítve pluszbevételt érhetnek el.

Fucskó József szerint a közgazdaságilag reális árak felé tolhatná el a piacot, ha spekulánsok jelennének meg, és előrehozott üzleteikkel leszorítanák az árakat. Jelenleg ugyanis "sekély" a piac, pár szereplő vásárlásaival fel tudja hajtani az árat. A pluszlikviditás viszont letörhetné azokat.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!