Mint Meglena Kuneva fogyasztóvédelmi EU-biztos csütörtökön közölte, az új rendszer két lépésből áll. Első lépésben a bizottság öt fogyasztói indikátor alapján – árak, panaszok, (szolgáltató)váltási gyakoriság, megelégedettség és biztonság – átfogó átvilágításnak veti alá a kiskereskedelmi piacokat, azon jellemző mintákat keresve, melyek a piac helytelen működésére utalhatnak.
Az olyan szabálytalanságok, amelyek a fogyasztói döntés befolyásolására, illetve a kiskereskedelmi verseny megakadályozására irányuló gyakorlatra utalhatnak, magukkal vonhatják az eljárás második szakaszának megindítását, ami a fogyasztói piacok mélyreható és célirányos vizsgálatát, és esetleges korrekciós intézkedések meghozatalát jelenti.
A most közzétett első átvilágítási eredmények hangsúlyozzák, hogy kulcsterületeken hiányoznak az átfogó, uniószerte összehasonlítható fogyasztói adatok. Így ezen adatok összeállítása a következő évek fogyasztóvédelmi politikájának legfőbb feladata.
Az első átvilágítás során az országok és ágazatok szerinti bontásban megadott fogyasztói indikátorok arra engednek következtetni, hogy kiskereskedelmi szinten több fogyasztói piacon is zavarok mutatkozhatnak, ami további vizsgálatot tehet szükségessé.
Így például egyes fogyasztói szervezetek jelentése szerint a digitális kamerák ára 30 százalékkal is különbözhet, akár két szomszédos országban is. Portugáliából származó adatok azt mutatják, hogy a mobil előfizetők 90 százaléka valamilyen okból nem használja a számára költségkímélő tarifát. Fölmerült az a kérdés is, miért 20 százalékkal drágább a vezetékes telefonszolgáltatás Belgiumban, mint Hollandiában.
Az elektromos áram Olaszországban kétszer annyiba kerül, mint Finnországban vagy Görögországban - ennek okát is célszerű megvizsgálni. Hasonló anomália, hogy a bankszámla-vezetés átlagköltségei nulla és több mint 80 euró között mozoghatnak Európa-szerte. Zűrzavar tapasztalható az energiapiacokon, ahol a fogyasztók nehezen tudják átlátni, illetve összehasonlítani az ajánlatokat, ennélfogva nem váltanak szolgáltatót.