4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megjelent az EU hivatalos honlapján Magyarország 2008–2012-es szén-dioxid-kvótájának kiosztási terve. A Magyarország által benyújtott és az EU által elfogadott új Nemzeti Kiosztás Terv szerint a magyar cégek évi 30,8 millió tonnányi kvótával kereskedhetnek az elkövetkező időszakban. Ezzel új szakaszába léphet a kvótakereskedelem.

Az Európai Unió közzétette Magyarország szén-dioxid-kvótáját és annak allokációs tervét. A kvótákat a cégek ezzel még nem kapták meg, de mostantól számolhatnak azzal, hogy a 2008–2009-es időszakban mekkora kvóta áll rendelkezésükre. Ez ugyanis nem mindegy: a kvótakereskedelem virágzó üzletággá fejlődött az utóbbi időben, lényegében saját tőzsdéje van és banki termékek épülnek rá.

A terv szerint 2008–2012-ben kétszázalékos emelkedéssel számolhatunk a szén-dioxid-kibocsátásban, tehát az évi átlagos szén-dioxid-kibocsátás maximum 30,845 millió tonna. Ez 2008-ban 27 millió tonna volt, és az előzetes számítások szerint 2012-re 32,33 millió tonnára emelkedik. „Sokan várták már a közzétételt, mert a kvótapiacon sok magyar társaság érdekelt, és több milliárd forint fordul meg itt évente” – nyilatkozta Tarjányi Dániel, a Calyon Bank Magyarország üzletkötője.

A nagy kibocsátók általában jó előre számolnak a kvótákkal, a kibocsátott mennyiségekkel, és pontosan tudják, hogy vásárolniuk kell vagy el tudnak adni a rendelkezésükre bocsátott mennyiségből.

Mivel a kvótákat kibocsátást csökkentő beruházásokkal ki lehet váltani, ez a rendszer az alapja az EU-ban a széndioxid-kibocsátás hosszú távú csökkentésének – mondja a szakértő. Szerinte minden cég jól teszi, ha alaposan átgondolja, hogy a felesleges kvóták értékesítése helyett nem lenne-e kifizetődőbb környezetbarát technológiákat fejleszteni, mert a válság csökkentette a szén-dioxid-kibocsátást, s így a kvóták árát, viszont a fellendüléssel egy mostani beruházás is kifizetődővé válhat, miközben a kvóták is felértékelődnek. Tarjányi elmondta, hogy a kvótára ma már különböző swap, határidős és egyéb szabadpiaci ügyletek épülnek, és bár ezek használata Magyarországon is terjedőben van, ezen a téren még EU-s társaiknál kevésbé felvilágosultak a magyar cégek.

A kvótafedezet mellett nyújtott beruházási hitelekről a szakértő úgy vélte, hogy ez bár létező pénzpiaci termék, használata a válság miatt kockázatos, mert a fedezet gyorsan átértékelődhet. A kvóta prompt ára ma 13 euró körül van, egyéves határidőre pedig a termék ára 13,35 euró körül mozog, de piac rendkívül érzékeny a válsággal kapcsolatos hírekre.

Az EU üvegházhatást kiváltó gázokra vonatkozó kvótakereskedelmi rendszere (Emissions Trading System – ETS) a 27 tagországban, valamint Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában működő 10 500 egységre terjed ki, amelyeknek évente kell az előző évi kibocsátásuknak megfelelő kvótát megadniuk. Ez jelenleg a világ legnagyobb CO2-kereskedelmi rendszere, és egyben sarokköve annak, hogy az EU az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának csökkenési célszámait költséghatékonyan teljesíthesse.

Az EU-ETS (European Union Emission Trading Scheme) rendszert az Unió az 1997-es Kiotói Jegyzőkönyvben vállalt kötelezettségek költséghatékony végrehajtásának eszközeként hívta életre.

A legnagyobb nemzetközi emisszió-kereskedelmi rendszerben való kereskedés 2005-ben indult útjára az EU éghajlat-politikájának egyik legfontosabb tartóoszlopaként. Az EU-ETS alá több mint 10000 ipari létesítmény tartozik, ami hozzávetőleg az Európai Unió ÜHG (üvegházhatású gázok) emissziójának 40 százalékát teszi ki. Minden létesítmény annyi CO2-t bocsáthat ki, amennyire jogosultságot szerzett. Szennyezési jogokat kaphat a nemzeti kiosztás keretében, vagy vásárolhat más piaci szereplőktől. A kihasználatlan szennyezési jogokat értékesíthetik más létesítmény számára.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!