4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Újraindultak az algákkal kapcsolatos kutatások Japánban, egyes szakemberek ismét abban bíznak, hogy a zöld növények oldhatják majd meg a jövő energiahiányát. A hasonló módszerrel előállított üzemanyag azonban még mindig túl drága, a japán kutatók 12 éven belül csökkentenék le a költségeket, hogy versenyezni tudjanak az olajjal.

Világszerte mintegy 75 kutató tanulmányozza azokat az algákat, melyek minden eddig ismert növénynél több energiát lehetnek képesek előállítani hektáronként. Az új technológiára már felhívták az amerikai kormány figyelmét is a szakemberek, illetve a nagy olajcégek is fokozatosan fedezik fel a moszatokban rejlő lehetőségeket, az Exxon Mobil például a tervek szerint 600 millió dollárt költ ilyen kutatásokra a következő öt évben.

Vízből üzemanyag

Az említett algák a tudósok szerint képesek lehetnek vízből üzemanyagot készíteni úgy, hogy közben a levegő széndioxidtartalmát is csökkentik. Ezzel a várakozások szerint csökkenteni lehetne a függőséget a fosszílis energiahordozóktól. A kutatások komolyságát jelzi, hogy a már említett Exxon Mobil mellett többek között a Toyota is lát benne fantáziát.

A japán kutatók szerint komoly potenciál van az algákban, a jövőben akár az egyik elsőszámű energiaforrássá is válhatnak. Az egyik egyetem professzora a felfedezés jelentőségét "egyfajta alkímiaként" érzékeltette. A vizsgált algafajok napfényből, vízből és szén-dioxidból készítenek oxigént, valamint bioüzemanyagot fotoszintézis segítségével. Az algatelepek általában úgy néznek ki, mint egy egyszerű zöld réteg a víz felszínén, mindössze a szennyezéstől kell őket óvni, és nagyjából állandó hőmérsékletet kell biztosítani inkubátorokban a hatékony működésükhöz.

A szennyező üzemek által kibocsátott anyagokat aztán egyenesen ezekbe az alga-reaktorokba lehetne vezetni, így a növények többek között alternatív szén-dioxid tárolásra is alkalmasak, ugyanis a káros gáz hatására növekedésnek indulnak.

A szakemberek szerint az algák többek között azért hasznosabbak, mint az utóbbi időben használt kulturnövények (pl. kukorica, repce, stb.), mert egyrészt nem befolyásolja őket az időjárás, másrészt attól sem kell tartani, hogy az elterjedésük élelmiszerhiányhoz vezethet, mivel az algák nem veszik el a vetésterületet más növények elől.  

Még mindig drága

A japán kutatásokat vezető professzor a Bloomberg kérdésére elmondta: évente hektáronként mintegy ezer tonna olaj állítható elő az algamezőkkel, az energiahordozó leginkább a gázolajhoz hasonlítható. Az egyetlen probléma, hogy az új megoldás még mindig nagyon drága az algák speciális igényei miatt. A professzor elmondása szerint az új módszerrel 800 jenből lehet előállítani egy liter üzemanyagot, miközben a gázolaj ma 130 jenbe kerül literenként. A szakember azonban abban bízik, hogy a költségeket 2022-re jelentősen csökkenteni tudja, így felveheti majd a versenyt az olajcégekkel az új technológia. "A kihívás, hogy olyan környezetet hozzunk létre, melyben az algák gyorsan tudnak növekedni és jelentős mennyiségű olajat tudnak termelni" - vázolta fel a kutatások vezetője.

A világ tudósai úgy vélik, hogy az algák segítségével előállított üzemanyag előállítási költsége 2-4 dollárra eshet vissza, azonban ez még mindig jóval magasabb lenne, mint a jelenlegi legolcsóbb bioüzemanyagok költségei, melyek 20-45 cent között vannak.

Az algaüzemanyag előtt még hosszú út áll, hogy teljesen le tudja váltani a jelenlegi fosszílis üzemanyagokat - vélekedik Robert Rapier, a Merica International bioenergia-cég szakértője. Szerinte az elmúlt évtizedek kutatásai csak mérsékelt eredménnyel jártak.

Korábban Amerikában is foglalkoztak hasonló kutatásokkal, azonban 18 év után 1996-ban leállították őket, mivel belátták, hogy az algák segítségével előállított üzemanyag túl drága ahhoz, hogy valaha is kiskereskedelmi forgalomba kerüljön. 2000-ig Japánban is folytattak állami támogatással kutatásokat, azonban tíz év után hasonló eredményre jutottak. Most egy állami cég élesztette fel a kutatásokat, ők azt szeretnék, ha újra átfogó program indulna az algák hasznosításáért.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!