4p

Hogyan segíthetnek a jó kérdések a félrevezető információk leleplezésében? Miért és hogyan érdemes több forrásból tájékozódni? - többek között ezekben a témákban nyújtanak hasznos tanácsot a Detekto.hu új tananyagai.

Az online információk ellenőrzését segítő tananyagokkal bővült a 13-16 éves gyerekeknek szóló oktatási oldal, a Detekto.hu. Az Idea Alapítvány új kurzusaiban olyan témák kerülnek elő, mint például a kíváncsiság és a több forrásból való tájékozódás fontossága, a ChatGPT-től kapott válaszok felhasználása, valamint az információk ellenőrzését segítő laterális olvasás gyakorlata.

Az online kurzusok célja a diákok felkészítése arra, hogy önállóan is képesek legyenek az online médiakörnyezetben tájékozódni. Felismerjék, mikor van szükség fokozott figyelemre, tudatosságra és az információ ellenőrzésére, valamint milyen eszközöket használhatnak a tényellenőrzéshez.  

“Korábbi tananyagaink a hamis tartalmak jellemző típusait és árulkodó jeleit, illetve a minőségi hírek jellemzőit és társadalmi hasznosságát mutatták be. Új kurzusainkban a kritikai gondolkodás magjait vetjük el, rámutatva többek között az önreflexió, a józan ész és a kíváncsiság fontosságára” - mutat rá Nagy Krisztina, az Idea Alapítvány programvezetője.

Már az iskolában érdemes megtanítani a kritikai gondokodás alapjait.
Már az iskolában érdemes megtanítani a kritikai gondokodás alapjait.
Fotó: detekto.hu

Hiánypótló ismeretanyag

Az Európai Bizottság által finanszírozott Magyar Digitális Média Obszervatórium keretében készült programban a diákok olyan tartalmakon keresztül gyakorolhatják a hamis információk felismerését, amelyek a közösségi médiában eléjük kerülő tartalmakhoz hasonlóak. 

“Az egyik feladatsorban például azt mutatjuk be, hogyan tehetünk fel olyan kérdéseket, amelyek segíthetnek egy közösségi oldali poszt vagy kép hitelességének ellenőrzésében. De olyan feladat is van, amelyben a mesterséges intelligencián alapuló csetprogram, a ChatGPT válaszait kell értékelni aszerint, hogy felhasználnánk-e az így szerzett információkat egy házi dolgozat megírása során” - mondja el Marinov Iván, a projekt egyik fejlesztője. 

MI-hallucináció

A ChatGPT az OPEN AI vállalat mesterséges intelligencián alapuló csetprogramja. A szolgáltatás ügyesen imitálja az emberi beszélgetést, segíthet a számítógépes programozásban, információkeresésben. Alapvető hibája, hogy sokszor értelmetlen vagy félrevezető válaszokat ad, vagy kitalál dolgokat. 

A mesterséges intelligencián alapuló csetszolgáltatások ugyanis, ha egy kérdésre nem tudják a választ, akkor kitalálnak egy hitelesnek tűnő feleletet. Az ilyen rendszerek a válaszokat úgy generálják, hogy a legnagyobb valószínűséggel következő szót illesztik a mondatba. Nem valós információk átadására programozták, hanem gördülékeny beszélgetésre. 

A kurzusok az önálló tanulást támogatják, de azok tartalma, fejlesztési területei és céljai több ponton is kapcsolhatók az iskolai oktatáshoz. “A tananyagcsomaghoz készült tanári útmutatóban konkrét tippeket adunk az iskolai felhasználáshoz is, legyen szó a feladatok házi feladatként való kiadásáról vagy osztálytermi feldolgozásról” - mutat rá Timár Borbála, az alapítvány részéről.

Az Idea Alapítványt 2019-ben hozták létre a Televele Médiapedagógiai Egyesület és az álhírekkel foglalkozó Urbanlegends.hu oldal szakértői. A szervezet célja a gyerekek, fiatalok kritikai gondolkodásának és médiaértésének fejlesztése iskolai környezetben. Az alapítvány akkreditált tanárképzési programot és tanóraterveket kínál általános- és középiskolai tanároknak, megalapozva ezzel a kritikai médiaműveltség iskolai fejlesztését. A szervezet eddigi képzésein országszerte több mint 150 iskola pedagógusai vettek részt. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!