A Telex értesülései szerint egy budapesti középiskola amerikai tanárát kiutasította az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF) annak ellenére, hogy a tanár 10 éve él Magyarországon. A portál megszerezte azt a levelet, amelyet a középiskola igazgatója írt a szülőknek és a diákoknak, e szerint a kiutasított pedagógus körülményei rendezettek, van lakása, az iskola honlapja szerint évek óta tanárként dolgozik Budapesten. A levél alapján egy eljárási hiba miatt utasították vissza a tartózkodási engedélyének megújítását. Azt pontosan nem lehet tudni, hogy mi történt, az igazgató szerint a tanár és az iskola nem jó sorrendben adta be a szükséges dokumentumokat, így a kérelmet automatikusan visszadobták.
A cikkben kiemelték, a tanárnak azonnali hatállyal el kellett hagynia az ország és az EU területét, és csak kérvényezni tudja a kitiltás visszavonását. Ha ez megtörténik, utána tudja ismét beadni a tartózkodási engedély iránti kérelmét. Az kiszámíthatatlan, hogy ez a procedúra mennyi időt vesz igénybe. Az iskola vezetése úgy számol, hogy a tanárt 3 héttől akár 2 hónapig tartó időszakra is nélkülözniük kell.
Mit mond az idegenrendészet?
A portál megkereste a hatóságot is, az általános válaszában közölte, az Európai Unió tagállamai közül Magyarországon vannak a legszigorúbb idegenrendészeti szabályok. Általánosságban elmondható, hogy azoknak a kérelmét utasítják el, akiknek a beadványa nem megalapozott, vagy akik a jogszabályban meghatározott feltételeket nem tudják igazolni. „E körben mérlegelésnek nincs helye. A kiutasítás területi hatályát az uniós joggal összhangban a nemzeti jogszabály határozza meg.”
„Az idegenrendészeti hatóság mindenkor a hatályos jogszabályoknak megfelelően jár el. A döntéssel szemben igénybe vehető rendes és rendkívüli jogorvoslati lehetőségeket a jogszabályok és az egyes ügyekben hozott döntések is nevesítik” – írta válaszában az OIF.
Ha a kiutasítással valaki nem ért egyet, akkor „a hatályos jogszabályokban foglaltak alapján, a jogszabályi kereteken belül kérelmezhet – akár ismételten is – tartózkodásra jogosító engedélyt” – derült ki a Telex cikkéből.