2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Neves közgazdászok jegyzik azt a nyílt levelet, amely az oktatás radikális átalakítását és a tanárok béremelését követeli.

A Berlinger Edina, Bihari Péter, Bod Péter Ákos, Bojár Gábor, Chikán Attila, Csaba László, Felcsuti Péter, Győrffy Dóra, Katona Tamás, Király Júlia, László Csaba, Mellár Tamás, Nagy Zoltán, Oblath Gábor, Palócz Éva, Petschnig Mária Zita, Rosta Miklós, Scharle Ágota, Simonovits András, és Vértes András közgazdászok által aláírt levelet Mellár Tamás országgyűlési képviselő tette közzé Facebook oldalán, és az egyik legfőbb követelése az, hogyha idén már nem, akkor jövőre vállalja fel a kormány az oktatási rendszerben dolgozók érdemi bérrendezését.

Az aláírók szerint a hazai oktatási rendszer eredményei nem érik el az uniós átlagát – ehhez példákat is mellékeltek: itthon nagyobb az iskolaelhagyók aránya, és az uniós trenddel ellentétben nőtt a korai kilépők száma. A felsőfokú végzettségűek aránya a legalacsonyabbak közt van, és csökken a felsőoktatásba belépők száma is. A 25-34 éves korosztályon belül a természettudományi és mérnöki végzettségűek hányada elmarad az unió átlagától, ami akadályozza Magyarország innovációs képességének javulását.

A tanárok helyzetére is kitértek, mint írták, az EU-ban a magyar tanároknak van a legnagyobb kötelező óraadási kötelezettségük, de a diplomásokhoz viszonyított fizetésük az OECD országokban a legalacsonyabbak közé tartozik. Míg Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban a tanári fizetések elérik a felsőfokú végzettséggel rendelkezők javadalmazásának 75 százalékát, nálunk ugyanez 58-66 százalék között mozog, és a V4-ek többi tagjához képest a különbség 2018 után ugrásszerűen nőtt.

Az aláírók egyebek mellett kifejezték, hogy nem értenek egyet azzal, hogy a kormány a pedagógusok béremelését az uniós források megszerzésétől teszi függővé. Ez a társadalom félrevezetése.

A magyar költségvetésben arra van forrás, amire Orbán Viktor és adminisztrációja költeni akar

– tették hozzá.

A nyílt levél aláírói végül azt is kiemelték, hogy „a környezetszennyező, energiaigényes, ázsiai akkumulátorgyárak építésének extrém mértékű dotálása helyett sokkal inkább a magyar iskolások, diákok érdemelnének támogatást.”

A nyílt levelet teljes formájában itt nézheti meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!