Schmidt Máriáék idén is közbeszerzést írtak ki pedagógusképzésre, ahol a pedagógusok és/vagy oktatók most is legalább 30 órás továbbképzéseken vesznek részt. Ezt kell előkészíteni, megszervezni és lebonyolítani legalább ezer fő részére 2026. január 31-ig. A továbbképzéshez kapcsolódó képzési helyszínt is a nyertes cégnek kell biztosítania, benne megfelelő felszereltségű teremmel az előadásokhoz. A szállásnál fontos, hogy a képzési program alatt az 5x45 percet meghaladó képzési napokon minimum 3 csillagos szállást biztosítson két- és/vagy háromágyas szobákban. A továbbképzés alatt napi háromszori, legalább 3 csillagos minőségű cateringet is nyújtania kell a nyertes cégnek. Helyszínként Budapest, vagy vármegyei helyszínek jöhetnek szóba.
A pályázat feltételeit már jól ismeri a Prekog Alfa Kft., hiszen az alapítvány régi-jó ismerős üzleti partnere, amelynek immár hatodszor ítélték oda a projektet, ezúttal nettó 1,5 milliárd forint összegben.
A közbeszerzési kiírás szerint fejenként 65-65 ezer forint jut cateringre, valamint szállásra, 160 ezer forint pedig a képzésre.
Így volt ez tavaly is, csak akkor 500 főre írták ki a közbeszerzést – erről az rtl.hu írt pont egy éve. Akkor az alapítvány azt közölte, hogy „2016 és 2022 között négy témakörben indított képzéseket, amelyeken több mint 25 000 tanár vett részt és csaknem 6 000 hazai közoktatási intézmény kapcsolódott be a programba. A pedagógusok visszajelzéseiből kiderült, hogy a képzések kiemelkedő színvonalon nyújtottak szakmailag hasznos és új ismereteket.”
Ám az alapítvány itt nem fejezte be, a képzések tovább folytatódnak. A rendre nyertes Prekog Alfa Kft. honlapján tételesen fel van sorolva, hogy a hétféle témájú képzéseik mikor és hol lesznek októberben és novemberben. Az edukációs tanfolyamok mindig négycsillagos szállodákban zajlanak: a balatonkenesei Hotel Marina Portban, a ráckevei Duna Relax Hotelben, a kecskeméti Granada Konferencia, Wellness és Sport Hotelben, és a mezőkövesdi Balneo Hotel Zsoriban zajlanak. A honlapon egy gomb megnyomásával lehet regisztrálni a tanfolyamokra az erre nyitott pedagógusoknak és oktatóknak.
A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, amelynek Schmidt Mária a főigazgatója és kuratóriumi tagja is, a következő összegekben kötött szerződést az elmúlt években a Prekog Alfa Kft.-vel a pedagógusok képzésére:
- 2016: 628 millió forint
- 2019: 1 milliárd forint + 788 millió forint
- 2020: 788 millió forint
- 2021: 630 millió forint
- 2023: 350 millió
- 2024: 1,5 milliárd forint
Közben megreccsent a nyertes cég
Az Opten adatai szerint az elmúlt években igen jól hasító Prekog Alfa Kft.-nél 2024 januárjában NAV-nyomozás indult, amelyet márciusban töröltek. Aztán májusban újra elrendelték a végrehajtási eljárást, de júliusban ismét törölték. Érdekes egybeesés, hogy a cég korábbi résztulajdonosa, Gasparek Ferenc épp 2024 májusában vált ki a cégből. Tarcsa Zoltán továbbra is maradt tulajdonos - utóbbi többször publikált Schmidt Máriával közösen oktatási segédanyagokat -, de ezzel egyidejűleg a cég résztulajdonosa lett a felesége, Tarcsáné Báthory Mária.
Érdekes egybeesés az is, hogy a NAV-eljárások épp azután zajlottak a vállalkozásnál, miután a 2022-es 550 millió forintos nyereség után 2023-ban 21 milliós veszteséggel zárta az évet a cég, amire korábban sosem volt példa. A nettó árbevétel is óriási mértékben, 1 milliárd forintról 110 millió forintra esett vissza.
Ennek ellenére a cég 2023-as elektronikus beszámolójának kiegészítő mellékletében ezt írják: "A veszteséget elsősorban az új tevékenységgel (könyvkiadással) kapcsolatban felmerült költségek és az oktatást kiegészítő tevékenységű árbevétel jelentős visszaesése okozta, de a vállalkozás pénzügyi helyzete stabil". A cégben a jövővel kapcsolatban sincs szorogásnak nyoma, ugyanis a korábbi években jóváhagyott osztalék összegéből 2023-ban a tulajdonosoknak bruttó 189 millió forintot fizettek ki.
Az alapítvány ugyanakkor szárnyal
Schmidt Máriáék alapítványa egyébként - amelyet az első Orbán-kormány hozott létre 1999-ben - 578 millió forint helyett végül 748 millióért újította és alakította át 2021-2023 között azt a XII. kerületi ingatlant, amely jelenleg a székhelyük, a munkálatokat a kormánykedvenc Market Építőipari Zrt. végezte. Mindemellett a 2023-as évük is jóval szebben alakult, mint a pedagógusképzési közbeszerzések állandó nyertesének. Saját tőkéje 2 milliárd forintról 3,2 milliárdra nőtt, eredménytartaléka 770 millió forintról 1,3 milliárdra, adózott nyeresége pedig 550 millió forintról 1,1 milliárd forintra.
Az MSZP-hez közeliként ismert Hírklikk tavaly beszélt egy történelemtanárral, aki részt vett egy ominózus pedagógusképzésen, aki azt mesélte: az ott előadó történészek rendre a „Schmidt Mária-istállóból” kerültek ki, vagyis a történészi interpretációkban volt ideológiai behatároltság. Azt is hozzátette: az egyetemek ideológiai megszállása után ez a képzés válhat a fideszes ideológia kialakítójává.
A Hírklikk cikke felidézte, hogy volt egy képzés, ami a rendszerváltásról szólt, és a történész úgy tartott róla előadást, hogy egyetlen egyszer sem ejtette ki az MSZP, Horn Gyula, Németh Miklós vagy Pozsgay Imre, Nyers Rezső nevét. Pedig ők meghatározó szereplői voltak az akkori eseménynek.
A történész mégis úgy beszélt a rendszerváltásról, hogy ezeknek az embereknek még csak a neve sem jelent meg. Így azok, akik az életkoruk miatt nem élték át a rendszerváltást, illetve nincs történelmi ismeretük, felkészültségük, tudásuk erről az időszakról, úgy gondolhatták, hogy az MSZP nem is létezett abban az időben. Pedig a párt komoly szerepet játszott abban, hogy békés volt az átmenet Magyarországon - jegyezte meg a Hírklikk.