A Telex cikkéből kiderül, hogy februárban rekordszintre, 11 238,8 milliárd forintra emelkedett a lakossági folyószámlákon lévő folyószámlabetétek állománya, azaz ennyi pénz áll lekötés nélkül a folyószámlákon.
„Ha az egyszerűség kedvéért kerekítünk, vagyis 10 millió magyar emberrel és 10 ezer milliárd forint folyószámlapénzzel számolunk, az is azt jelenti, hogy minden magyar (újszülött és nagyon idős ember is) átlagosan egymillió forintot tart úgy a bankban, hogy az valójában nem kamatozik. Ha ekkora összeggel (10 ezer milliárddal) számolnánk csak, az is az 5 százalékos hozamkörnyezetben azt jelenti, hogy a magyar emberek 500 milliárd forintot hagynak a bankoknál és fordítva, a bankok 500 milliárd forintot nyernek ezen”
- fogalja össze a lap, hozzátéve, hogy persze valamennyi likvid összeggel mindenképpen szükséges lenne, tehát ennek a 11 ezer milliárdnak egy részét semmilyen körülmények között nem kötnék le az emberek, de az összeg mindenképpen apasztható lenne.
Az állomány éves összevetésben több mint 16 százalékkal nőtt a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint.
„Ennek nyomán a teljes lakossági betétállomány több mint 84 százaléka már lekötés nélkül pihen a folyószámlákon, amire szintén nem akadt eddig példa”
– mondta Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, aki szerint pedig a klasszikus lekötött betéteknél is akadnak versenyképes kamatokat kínáló konstrukciók.
A lap szerint a megugrásban meghatározó szerepe lehetett a lakossági állampapírok kamatkifizetéseinek, és annak is, hogy már nem lehet inflációkövető állampapírokkal évi 18-19 százalékos hozamot realizálni, így sok megtakarító nem tartotta annyira sürgősnek e pénzek újbóli lekötését.
A bankoknak viszont nagyon kellemes ez a helyzet, hiszen a ki nem fizetett kamatok mellett ők összegyűjtve le is tudják kötni a náluk pihenő pénzeket.