Mit teszünk a még működő, de lecserélendő készülékeinkkel? Környezettudatosan élünk? Figyelünk bolygónk jövőjére vagy a multiktól várjuk a változást? Az Euronics műszaki áruházlánc többek közt ezekre a kérdésekre kereste a választ.
Régi hűtőszekrény, új mobiltelefon
A felmérésből kiderült, hogy a magyar háztartásokban található hűtők 24 százalékát, mosógépek 18 százalékát és televíziók 20 százalékát több mint tíz éve cserélték le. Új mobiltelefont ezzel szemben a válaszadók 23százaléka egy éven belül, 44 százaléka pedig 1-2 éve vásárolt.
Jelentős eltérés mutatkozik az egyes megyék között, a legtöbb elöregedett készülék Heves és Békés megyében található, Győr-Moson-Sopronban ezzel szemben jóval magasabb az újabb televíziók, hűtőszekrények és mosógépek száma.
Népszerűek a csereakciók
Az Euronics felmérése rámutatott, hogy egyre népszerűbbek a csereakciók. A válaszadók közel fele vásárolt már így új hűtőszekrényt és mosógépet. A még működő, de lecserélésre kerülő háztartási eszközök esetében gyakori még a családi vagy baráti körben történő továbbajándékozás és az eladás is. A nők körében nem ritka az sem, hogy jótékony célra ajánlják fel megunt háztartási eszközeiket: hűtőszekrényt minden negyedik, mosógépet pedig minden ötödik nő adott már így tovább. A kidobási arány 6-8 százalék között mozog.
A karácsonyi piacot hódítaná meg a Google telefonja
Tudatosan vásárolunk háztartási gépet
Azt, hogy a környezettudatosságot valóban gyakoroljuk, bizonyítja, hogy a válaszadók kétharmada már kizárólag energiatakarékos izzókat használ, és mindig odafigyel arra, hogy lekapcsolja a villanyt, ha épp nincs szükség rá. Szelektíven 82 százalék gyűjti a szemetet, majdnem minden harmadik ember pedig még a TV-t is kihúzza, amikor elmegy otthonról.
Szinte mindenkinek (95%) a jó energiaosztály az egyik legfontosabb szempont új háztartási eszköz vásárlásakor. Az Euronics felméréséből azonban az is kiderült, hogy az egyes háztartási gépek energiafogyasztásával csak a lakosság egyharmada van teljesen tisztában.
mfor.hu