Egy toborzási folyamat során előfordulhat, hogy vannak nálad képzettebb, tapasztaltabb jelentkezők, ezért nagyon fontos, hogy az önéletrajzod elkészítésével ne magát az állást, hanem az első interjún való részvételt célozd meg. A toborzás és kiválasztással foglalkozó cégek, mint a Hays Hungary, kb. 8 millió önéletrajzot kapnak egy év alatt, ami 250 CV egy pozíciókörre, ezért a megnyerő önéletrajz kulcsfontosságú a sikeres felvétel érdekében.
A Hays toborzó szakembereinek 6 tanácsa a hatásos önéletrajzért:
Személyes adatok
Az elérhetőségek mellé tanácsos egy rövid személyes ismertetőt írni, ami tartalmazza a főbb készségeid és ambícióid. Nagy valószínűséggel ez az első pont, amit megnéznek majd, ezért érdemes tömören összefoglalni az addig elért sikereidet.
Munkaköri leíráshoz igazítás
Próbálj meg olyan mellékneveket használni, amik a pozíció leírásában is szerepelnek. Arra törekedj, hogy az elvárt készségeket valamilyen formában tüntesd fel az önéletrajzodban.
Közhelyek kerülése
Ne feledd, hogy a munkáltatókat a kézzelfogható teljesítmények érdeklik, nem csak egy rakás túlhasznált melléknév. Nem elég csak leírni, hogy hatékony, lojális és jó csapatjátékos vagy, hanem ezeket mind alá kell támasztanod tényekkel.
Sikereid alátámasztása
Amikor a teljesítményről van szó, ne feledd, hogy a munkáltatókat a konkrétumok és a számok érdeklik. Hogyha a sikereidet konkrét tényekkel és számokkal tudod erősíteni – például mennyi bevételt hoztál a cég számára vagy mennyivel növelted a cég a beruházásait – akkor mindenképpen tedd meg.
Állj bele a dolgokba
Ne feledd, hogy te éppen próbálod eladni magad. Használj olyan kifejezéseket, mint a „részt vettem” vagy „támogattam”, amik arra engednek következtetni, hogy inkább szemlélő voltál, mintsem felbujtó – a toborzók azonnal kiszűrik az ilyen dolgokat. Használj cselekvő igéket és légy határozott.
Néhány jó tanács: ne állíts olyan dolgokat, amik nem igazak, és ne ócsárold az előző kollégáidat vagy munkáltatódat – ez az egyik leggyakoribb oka a jelölt visszautasításának.
Tedd elérhetővé
Végül pedig a legnyilvánvalóbb, de mégis sokszor figyelmen kívül hagyott pont, hogy az önéletrajz legyen könnyen elérhető. Lehetőleg PDF formátumban készítsd el, így a HR szakember akadálytalanul meg tudja majd nyitni. Persze előtte ellenőrizd az elérhetőségeid helyességét!
mfor.hu