3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy jól összerakott előadás alapjában véve olyan, mint egy rendesen megszerkesztett film. Van eleje, közepe, vége, azaz megtalálható a bevezetés, a cselekmény és a lezárás egyaránt. Mindegyik egyformán fontos, hiszen egyik sem teljes a másik nélkül.

 

Az üzenet

Az előadásod filmjének a legfontosabb része a cselekménye, azaz a beszéd üzenete. Erre épül fel minden, hiszen ez az a szál, ami az egészet mozgatja, amire ráépül minden egyes elem. Ez persze csak akkor lesz tökéletes, ha megfelelő módon épülnek fel a különböző részletek, azaz minden kis cselekménynek megvan a maga feladata. Egy jól irányzott hasonlat vagy egy anekdota? Mind lényeges, és a mondanivaló tökéletes átadását szolgálja. 

Éppen ezért minél jobban ismered és használod a nyelvünk sokszínű eszközeit, annál szebben és átfogóbban, teljesebben tudod átadni azt a közönségnek. Ugyanígy igaz, hogy minél több idézetet ismersz, annál többféleképpen tudod őket variálni a megfelelő üzenet átadásához. 

A kezdés nagyon fontos

Az egyedi, különleges kezdés nagyon sokat tehet azért, hogy a beszédedre kíváncsi legyen a közönség. Mondhatnánk úgy is, hogy olyan legyen az első, hogy mindenkit érdekeljen a második és a többi mondatod. Persze nem olyan egyszerű egy ütős kezdést megírni, de ez lehet frappáns idézet, ami kapcsolódik vagy éppen körülírja a mondandód fő üzenetét.

A hatásos kezdés titka, hogy mindig a kész előadás legutolsó lépéseként kerül megírásra, hiszen akkor már kész a lényeg, tehát csak bele kell csapni egy jólirányzott indítással.

Az ideális kezdés lehet egy izgalmas és megdöbbentő adat, amire mindenki felkapja a fejét, egy kevéssé ismert idézet, ami pont odavág, vagy egy jól eltalált történet, ami bevezeti a mondandód.

Nem a szavak, a kiváltott érzések számítanak

A szavaidat a többség igen hamar el fogja felejteni, de ha meghallják vagy olvassák azt az idézetet, amit használtál egy élvezetes előadásban, biztos, hogy felrémlik majd az érzés, ami eluralkodott rajtuk. 

Persze felmerül a kérdés, hogy honnan is találhatsz a leginkább témába vágó idézeteket? Ne közvetlenül a témaválasztás után ülj neki, hanem hagyd kicsit dolgozni a memóriád és hidd el, előbb-utóbb beugrik pár mondat, amit korábban már olvastál vagy hallottál. Gondolj a mondanivalóra és hunyd le a szemed. Látni fogod, hogy mik azok, amik nem maradhatnak ki.

Ezután jöhet az előadás felépítése, a beszéd vázlata, hogy semmi ne maradjon ki. Végül pedig írd meg a lényeget, és a végén rukkolj elő a nyitómondatokkal! 

Ha még mindig nem vagy biztos magadban, keresd fel Dr Prezi képzéseit és hagyd, hogy igazán sikeres és sokoldalú előadót varázsoljon belőled!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!