Az Insurance Europe harmadik páneurópai nyugdíjfelmérése során közel 16 000 polgárt kérdeztek meg 15 európai országban – közölte a szervezet.
A felmérés eredményei szerint az emberek közel kétharmada (58 százalék) felismerte, hogy kiegészítő megtakarításokra lesz szüksége ahhoz, hogy nyugdíjas éveiben is megfelelő életszínvonalat tudjon fenntartani. A nők nemcsak kevesebbet takarékoskodnak nyugdíjcélra, de a férfiakhoz képest gyakrabban nem is bíznak abban, hogy nyugdíjuk elegendő lesz idős korukra.
Nicolas Jeanmart, az Insurance Europe személyi és általános biztosításokért felelős vezetője elmondta: "Szükségünk van arra, hogy nyugdíjrendszereink megfeleljenek a célnak és a jövőnek, biztosítva mindenkinek jó életminőséget nyugdíjas éveiben. A jelenlegi összetett helyzetet tekintve az embereknek többet kell majd megtakarítaniuk a nyugdíjas éveikre, de nem mindenkinek van elég pénze ehhez."
A szervezet szerint:
- A politikai döntéshozóknak segíteniük kell a többpilléres nyugdíjrendszerek további fejlesztését.
- A szabályozásnak lehetővé kell tennie, hogy a biztosítók továbbra is betölthessék alapvető szerepüket.
- A nemzeti körülmények országspecifikus megoldásokat igényelnek.
- A nyugdíjpolitikának fogyasztóközpontúnak kell lennie.
- A szabályozóknak el kell ismerniük a nyugdíjtermékek által nyújtható többszörös előnyöket.
- A tájékoztatási követelményeknek egyszerűbbnek és célzottabbnak kell lenniük, hogy a fogyasztókat ne terheljék túl sok információval.
- A nyugdíjakat be kell vezetni a digitális korszakba.
A felmérés Ausztriából, Belgiumból, Finnországból, Franciaországból, Németországból, Görögországból, Magyarországról, Írországból, Olaszországból, Luxemburgból, Hollandiából, Portugáliából, Szlovákiából, Spanyolországból, Svájcból és Németországból jövő adatokra támaszkodik.
Magyarországon a nyugdíjcélú öngondoskodást legutóbb a Magyar Nemzeti Bank mérte fel. Ennek értelmében a biztosítások penetrációja (a díjbevétel GDP-aránya) érdemben nem nő, az első háromnegyedévben a GDP 2,29 százalékát tette ki, miközben az MNB 10 éves jövőképe 3 százalék feletti szintet határozott meg 2018-ban. Magyarországnál csak Románia, Litvánia, Lettország és. Szlovákia áll rosszabbul ezen a téren. Az EU 27 országának átlaga bőven 4 százalék felett volt 2022-ben.
Az EU 27 tagállama átlagosan a GDP 13,6 százalékát fordítja nyugdíjkiadásra, míg Magyarországon ez az arány 2009-ben még 11,3 százalék volt, de 2022-re 8 százalékra csökkent.
Az Országos Nyugdíjas Parlament (ONYP) azt javasolja, hogy ez a szint érje el a GDP 12-13 százalékát, a nyugdíjak összege pedig minden évben érje el az adott év nettó átlagkeresetének 65-70 százalékát.
A GRANTIS arról számolt be, hogy ügyfelei idén december 10-ig átlagosan 343 826 ezer forintot szántak éves szinten nyugdíj-megtakarításra, ami nagyjából 28 700 forint havi megtakarításnak felel meg. Az adójóváírások átlagos mértéke ez alapján közel 68 800 forint.