4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A tinédzserek és a huszonévesek biológiai programjának része, hogy gyakrabban találkozzanak a barátokkal, kollégákkal. Persze tenni azért lehet az automatizmusok ellen, de nekik valóban nehezebb, mint az időseknek.

A koronavírus tavaszi, első hullámával szemben a néhány hete kezdődött újabb felfutási időszakban a fertőzöttek túlnyomó részét itthon a fiatal korosztály adja ki, olyannyira, hogy az aktív esetek átlagéletkora Magyarországon jelenleg 26 év. A második hullámot a kormányzati járványvizsgáló szerv egyrészt a külföldi nyaralásból behurcolt eseteknek tudja be, másrészt viszont a nyári esküvőkön, bulikon való terjedésnek. Legalábbis az utóbbiakon valószínűleg a fiatalok vesznek részt túlnyomó többségben, holott az ajánlás továbbra is az, hogy a vírus terjedésének megelőzése érdekében lehetőleg kerüljünk minden olyan társas érintkezést, ami nem muszáj.

Annak belátásához, hogy a fiatalok nehezebben bírják ki közösségi élet, bulizás nélkül, nem kell külön vizsgálatot folytatni, arra azonban megvan a tudományos magyarázat, hogy miért van ez így, erről pedig a Wall Street Journal közölt cikket. A lap által idézett tudósok szerint a fejlődés, felnövés természetes része, hogy a fiatalabb korosztálynak nagyobb az igénye a család elhagyására, és a kortársakkal való találkozásra, mert a szocializálódás és az új élmények keresése útján formálódik az identitásuk. Vagyis a jelen helyzetben a karantén-előírások és a társadalmi távolságtartás szabályainak megszegésével.

Diákok távoznak, miután átvették tankönyveiket a Gyáli Bartók Béla Általános Iskolában 2020. augusztus 28-án. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
Diákok távoznak, miután átvették tankönyveiket a Gyáli Bartók Béla Általános Iskolában 2020. augusztus 28-án. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

"A felfedezés egy neurobiológiai utasítás" - mondta a lapnak Judith G. Edersheim, a Massachusetts General Hospital agy- és viselkedéskutató központjának társvezetője, aki egyben a Harvard Medical School pszichiáter professzora. Edersheim szerint a fiatalok a legtöbb esetben nem szándékosan vágnak bele kockázatos dolgokba, hanem egyszerűen erre vannak beprogramozva.

A gyermeki agy a születés pillanatában még nincs teljesen kiformálódva. A születés utáni működése során gyorsan nagy mennyiségű szinapszist (sejtek közötti kapcsolódási helyet, melyen keresztül az ingerek terjednek) képez, a külső világ behatásai, tehát a tapasztalatok így tudnak raktározódni, a gyermeki agy így fejlődik menet közben. A serdülőkorba lépve (ami alatt 14-től akár 26 éves korig terjedő periódust is érthetünk, attól függően, mely funkciókat vizsgáljuk) ezek a szinapszisok megritkulnak, mert az agy kiszanálja azokat, melyeket a további működés során lényegtelennek ítél. Hogy mi fontos és mi nem, azt az agy ismét csak a külső világ tapsztalatai alapján dönti el, az alapján, hogy az egyes szinapszisokat milyen gyakran használja - ezért kulcsfontosságú az egyén fejlődése szempontjából a serdülőkori függetlenség.

A szinapszis-frisstéssel egy időben a serdülők szervezetében csúcsra tör a dopaminszint. Ez a hormon a jutalomközpontú tanulásra való motiváltságot erősíti, mely a később megvalósuló nyereségekkel szemben az azonnali, pozitív visszajelzéseket díjazza. A magas dopaminszint ezért kockázatos döntésekhez vezethet - magyarul ezért van az, hogy a tinédzserek meggondolatlanul, akár élvhajhász módon tudnak viselkednek, ahelyett, hogy mérlegelnék a forrófejűn, a pillanat hevében hozott döntéseik hosszú távú következményeit.

Ezt a motivációt az újdonságok, izgalmak keresése és azoknak a kortársakkal való együttes megélése fűti. Egy buli ígérete egyszerre támogatja mindegyik oldalról ezt a motivációt, ráadásul ma, a közösségi média korában az utóbb említett tényező különösen erős, hiszen a fiatalok partiképeit a Facebookon, Instagramon látják az ismerőseik is, ha pedig még lájkokat is kapnak rá, az további, azonnali jutalomfröccsel bombázza az agyukat. Az agy fejlődése mellett a mentális egészség és az éntudat épülése szempontjából is fontosak a fiatalok számára a kortársakkal való interakciók, véli Livia Tomova, a Massachusetts Institute of Technology kutatója, aki még könyvet is írt a serdülő agyról. Szerinte úgy kell a tinédzsereknek a társas érintkezés, mint éhezőnek egy falat kenyér.

A WSJ cikke rámutat, hogy a pandémia miatt meghozott korlátozások, ezeken belül pedig az iskolák lezárása különösen nagy gyomros volt a fiataloknak, hiszen elsősorban ez volt az a közeg, ahol a társas érintkezési igényüket kielégítették. A tavaszi iskolazár után itthon most épp nincs ilyesmi napirenden, helyette egy viszonylag puha határzárat rendelt el a kormány - holott a Nemzeti Népegészségügyi Központ friss jelentése szerint most már az ország nagyobb részén megindult a közösségi terjedés.

(Wall Street Journal)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!