5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Milliónyi apró, mikro- és nanoműanyag darabka szabadulhat fel, amikor bébiételeket tesznek be a mikrohullámú sűtőbe egy új kutatás szerint. A tudósok szerint minél magasabb hőmérsékleten tárolják ezeket, annál több műanyagrészecske szivároghat bele az élelmiszerekbe.

Kutatások szerint több milliónyi mikróműanyag részecskét nyelhetnek le a gyerekek naponta a műanyag cumisüvegekből, a legújabb kutatások szerint pedig a cumisüvegek mellett a bébitápszerek műanyagdobozai is hasonlóan viselkedhetnek hő hatására.

Kazi Albab Hussain, a University of Nebraska PhD-hallgatójának kutatásai szerint ugyanis a mikrózás hatására ezek a tárolóedények, amelyekben a bébiételek árulják megrepedhetnek, és apró darabkák formájában mikroműanyagok, nanoműanyagok válhatnak le, valamint a műanyag mérgező kémiai összetevői is kioldódhatnak a Wired magazin összefoglalója szerint. 

Egy hitelkártyányi mikroműanyag hetente

Bár a mikroműanyagok emberi szervezetre gyakorolt teljes egészségügyi hatása még nem ismert, de az eddigi vizsgálatok alapján a mikroműanyagok elpusztíthatják az emberi sejteket, egereknél pedig bélgyulladást és a termékenység csökkenését okozzák. A mikroműanyagok felületén ráadásul vírusok, baktériumok és más veszélyes vegyi anyagok is „utazhatnak”. Egy 2019-es tanulmányban megjelent becslés szerint óránként 16,2 darab mikroműanyag kerül a légutakba, ebből egy hét alatt egy hitelkártya is kijönne.

John Boland, a Trinity College Dublin vegyészprofesszora szerint a mikroműanyagok alattomosak: miután bejutnak a szervezetbe, fehérjékkel vonják be magukat, és inkognitóban átcsúsznak az immunrendszeren. Bár a vesék kiszűrik a viszonylag nagyobb méretű mikroműanyagokat, a nanoplasztik részecskék azonban elég kicsik ahhoz, hogy olyan helyekre jussanak el, ahová nem kellene.

Leonardo Trasande, a New York University Grossman School of Medicine professzora és a Center for the Investigation of Environmental Hazards igazgatója szerint, ha ezek a részecskék már egyszer átjutottak a szervezet védelmi rendszerén, a műanyagokban használt vegyi anyagok a hormonokra is hatással vannak.

A csecsemők nagyobb veszélyben lehetnek 

Hussain szerint a csecsemőket nagyobb veszélynek teszik ki ezek a szennyező anyagok, mint a felnőtt embereket. A kutatók három, helyi élelmiszerboltban kapható bébiételt választottak, hogy teszteljék, mennyi műanyagnak vannak kitéve a csecsemők. A tesztelt termékek között kettőt az FDA, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal előírásai szerint "mikrohullámú sütésre alkalmas" címkével láttak el, a harmadik pedig egy újrafelhasználható tasak volt. Az FDA szerint ugyanis a polipropilén mikrózható anyag.

Új kutatás szerint figyelni kell a mikrózásra. Fotó: Depositphotos
Új kutatás szerint figyelni kell a mikrózásra. Fotó: Depositphotos

A tartókba az eredeti ételek helyett a vizes és savas ételeket szimuláló anyagot tettek, majd több helyzetben vizsgáltál őket: szobahőmérsékleten, egy melegebb szobában tárolva, mikrózva és a hűtőben tárolva.

Mindkét folyadékfajta és polipropilén tartály esetében a legtöbb mikroműanyag és nanoműanyag a mikrohullámú melegítés során szabadult fel. Általánosságban azt találták, hogy a melegebb tárolási hőmérsékleten több műanyagrészecske szivárog az élelmiszerekbe. Például meleg szobában tárolva egy polipropilén ételtartóból négyzetcentiméterenként több mint 400 ezerrel több mikroműanyag szabadult fel, mint a hűtőszekrényben tárolt verzióban.

Hussain szerint, hogy mi történik a szervezetben, ha a műanyagrészecskék az idő folyamán - az ételekből, a levegőből és a különböző felületekről – felhalmozódnak, még nem ismert, sem ennek a mértéke, ezért szerinte fontos, hogy tanulmányozzák a nagymértékű expozíció egészségügyi hatásait. A Journal of Hazardous Materials című folyóiratban tavaly megjelent tanulmány szerint például a mikroműanyagoknak való kitettség sejthalált, gyulladást és oxidatív stresszt okozhat.

Nem csak műanyagdarabkák távoznak

Azonban nem a mikro- és nanoműanyagok az egyetlen részecskék, amelyek a műanyag edényekből beszivároghatnak az élelmiszerekbe. Hő hatására ugyanis rengeteg kémiai adalékanyag is távozhat, amelyekről nem tudják egyelőre, hogy ugyanolyan rosszak-e, mint a nanoműanyagok.

Judith Enck, a Beyond Plastics, műanyagszennyezés elleni politikai és érdekvédelmi csoport elnöke arra hívja fel a figyelmet, hogy a polipropilént az FDA biztonságosnak tartja az élelmiszerekkel való érintkezéshez - még mikrohullámú sütőben is -, ami lehetővé teszi, hogy például bébiételek csomagolására használják. Szerinte bár fontos lenne megvizsgálni, hogy mennyi műanyag szabadul fel az élelmiszercsomagolásból, már elég bizonyíték van arra, hogy a mikrohullámú sütőben használható műanyag nem igazán biztonságos. "Szerintem az FDA-nak meg kell mondania a vállalatoknak, hogy nem mondhatják többé, hogy bármilyen műanyag mikrózható" - mondja Enck.

Enck szerint az egyik lehetséges megoldás egy olyan tanúsítási program létrehozása lehetne, ahol az élelmiszeripari vállalatok termékeit független tudósok tesztelhetnék, és jelenthetnék az eredményeket az FDA-nak. Egyéni szinten pedig szerinte érdemes újrafelhasználható üveget és rozsdamentes acélt választani, és elkerülni, hogy forró folyadékok kerüljenek a műanyag edényekbe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!