Ahogy a mesterséges intelligenca (MI) egyre fejlettebbé válik, a tudósok egy része elérkezettnek látta az időt arra, hogy az MI felhasználásával felfrissítse azokat a társadalmi modelleket, amelyekkel meg akarják jósolni a világtársadalom összeomlását – derül ki a LADbible hírportál összeállításából.
Az egyik kutatócsoport, amely erre vállalkozott, a híres Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatóiból áll. A MIT-n egy ideje foglalkoznak ilyesfajta előrejelzésekkel számítógépes modellek segítségével.
Mikor?
Először 1972-ben, a számítástechnika kőkorszakában állítottak fel egy modellt, ami figyelembe vette a népesség növekedését, a rendelkezésre álló természeti erőforrásokat és az emberek energiafelhasználását is. Kutatási eredményeiket a földi társadalom jövőjével foglalkozó Római Klub publikálta. Ez a civil szervezet arra esküdött fel, hogy az emberi társadalom növekedésének megvannak a határai, és ha a fejlődés nem lesz tekintettel ezekre, akkor elkerülhetetlen a civilizáció összeomlása. A MIT kutatásának riasztó megállapítása az, hogy a világkatasztrófa a 21. század közepén várható.
Fotó: Depositphotos
Egészen pontosan nagyjából 17 év múlva, 2040-ban fog összeomlani a világtársadalom. A LADbible szerint ezt a megállapítást alátámasztják a korábbi hasonló témájú kutatási eredménye. Például 2009-ben egy a mostanitól eltérő kutatócsoport szintén arra a következtetésre jutott, hogy a világvége belátható közelségbe került. Az American Scientistben megjelent cikk áttekintve a jóslatokat jelezte, hogy azonos időtávot jeleznek előre. Egy 2008-as modellezés például 35 éves jósolt szerencsétlen embereknek társadalmuk összeomlásáig. Emellett egy 2021-es dán tanulmány szerzője, Gaya Herrington szintén erre a következtetésre jutott. A brit Guardiannak nyilatkozva azt monda, hogy minden, amit állít adatokon, empirikus kutatáson alapul.
Herrington megemlítette az 1972-es jóslatot, amely annak az évtizednek a végére tette a gazdasági növekedés leállását, majd tíz évre rá várta a teljes összeomlást. Ahogy ez nem történt meg, most is van okunk némi optimizmusra. Mármint, ha a fejlődés nyomán egy a mainál fenntarthatóbb módon működő társadalom alakul ki.