3p

Régóta a tudósok egyik kedvenc játéka, hogy időnként megjósolják, mikor lesz a világvége. Az 1960-as évek népességrobbanása nyomán például 1980-ra jósolták a társadalom összeomlását.

Ahogy a mesterséges intelligenca (MI) egyre fejlettebbé válik, a tudósok egy része elérkezettnek látta az időt arra, hogy az MI felhasználásával felfrissítse azokat a társadalmi modelleket, amelyekkel meg akarják jósolni a világtársadalom összeomlását – derül ki a LADbible hírportál összeállításából.

Az egyik kutatócsoport, amely erre vállalkozott, a híres Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatóiból áll. A MIT-n egy ideje foglalkoznak ilyesfajta előrejelzésekkel számítógépes modellek segítségével.

Mikor?

Először 1972-ben, a számítástechnika kőkorszakában állítottak fel egy modellt, ami figyelembe vette a népesség növekedését, a rendelkezésre álló természeti erőforrásokat és az emberek energiafelhasználását is. Kutatási eredményeiket a földi társadalom jövőjével foglalkozó Római Klub publikálta. Ez a civil szervezet arra esküdött fel, hogy az emberi társadalom növekedésének megvannak a határai, és ha a fejlődés nem lesz tekintettel ezekre, akkor elkerülhetetlen a civilizáció összeomlása. A MIT kutatásának riasztó megállapítása az, hogy a világkatasztrófa a 21. század közepén várható.

Remélhetőleg nem jön be a jóslat
Remélhetőleg nem jön be a jóslat
Fotó: Depositphotos

Egészen pontosan nagyjából 17 év múlva, 2040-ban fog összeomlani a világtársadalom. A LADbible szerint ezt a megállapítást alátámasztják a korábbi hasonló témájú kutatási eredménye. Például 2009-ben egy a mostanitól eltérő kutatócsoport szintén arra a következtetésre jutott, hogy a világvége belátható közelségbe került. Az American Scientistben megjelent cikk áttekintve a jóslatokat jelezte, hogy azonos időtávot jeleznek előre. Egy 2008-as modellezés például 35 éves jósolt szerencsétlen embereknek társadalmuk összeomlásáig. Emellett egy 2021-es dán tanulmány szerzője, Gaya Herrington szintén erre a következtetésre jutott. A brit Guardiannak nyilatkozva azt monda, hogy minden, amit állít adatokon, empirikus kutatáson alapul.

Herrington megemlítette az 1972-es jóslatot, amely annak az évtizednek a végére tette a gazdasági növekedés leállását, majd tíz évre rá várta a teljes összeomlást. Ahogy ez nem történt meg, most is van okunk némi optimizmusra. Mármint, ha a fejlődés nyomán egy a mainál fenntarthatóbb módon működő társadalom alakul ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!