A közösségi médiában egyre többen ajánlják a túró fogyasztását azoknak, akik le akarnak adni a súlyukból. „Mindennek megvannak a divatciklusai, a túró sem kivétel ez alól. Itt az ideje, hogy visszatérjen az emberek étkezőasztalára" - mondta ezzel kapcsolatban Debbie Petitpain étkezési szakértő. A Consumer Reports fogyasztóvédelmi magazin utánajárt, mi kelthette fel az emberek érdeklődését az 1970-es évek fogyókúrás étele iránt.
Figyelni kell, hogy melyik kerüljön a kosárba
A túró egy fehérjében gazdag, laktató étel, amelynek nagyon alacsony a zsírtartalma. Amikor túrót vásárol valaki például az amerikai boltokban, érdemes tanulmányozni a terméken lévő címkét, mert sokszor cukrot adnak hozzá, hogy édesebb legyen. Az ilyen árunak azonban magasabb a kalóriatartalma.
A sima túró esetében a fogyókúrás hatást ugyanakkor tanulmányok igazolják. Például egy 2015-ben az Appetite magazinban megjelent cikkből az derült ki, hogy éppen annyival csökkenti az éhséget, mint a tojás. Az étkezési szakértők emellett sokat tudnak mesélni arról, hogy segít a napi foszforszükséglet bevitelében és vannak benne fontos vitaminok. A túrót sokszor hasonlítják a joghurthoz – joggal. A különbség, hogy jóval nagyobb a nátriumtartalma, ami egyben a hátránya.
A Házipatika korábban megjelent túrókisokosa "szuperélelmiszerként" emlegeti a túrót. Részben azért mert a magyar üzletekben "sovány" túróként árult változatában több a kalcium, mint a félzsíros és zsíros fajtákban.
Tíz dekagramm félzsíros túró pedig majdnem kétszer annyi fehérjét tartalmaz, mint egy pohár (2,5 deciliter) tej. Ráadásul tejcukortartalma 20-40 százalékkal kevesebb, mint a tejé, ezért az esetek többségében - a Házipatika cikke szerint - a túrót laktózérzékenyek is fogyaszthatják, bár a panaszmentesen fogyasztható laktóz mennyisége egyéni tolerancia kérdése. Tejcukortartalma egyébként még a joghurténál és a kefirénél is alacsonyabb.
A tehéntúró fogyasztása alacsonyabb energia- és zsírtartalmának köszönhetően előnyösebb, mint a zsíros juhtúróé. További előnye, hogy nagyon sokoldalúan felhasználható: édes, sós vagy éppen savanykás ízű ételekben egyaránt megállja a helyét.
Szintet lépett a rögös
Magyarországon kedvelt túrótermék a rögös változat, amely komoly sikert ért el 2019-ben: akkor ugyanis hagyományos különleges élelmiszerként ismerte el az Európai Unió - derül ki a Tej Terméktanács kifejezetten a rögös túrónak dedikált oldaláról.
A túró magyarországi története egyébként több évszázadra nyúlik vissza. Az 1500-as évek végéről származó feljegyzésekben már megemlítik a túrót, mint az adózás egyik elemét, amit a falvak lakóinak kellett átadni a törökök számára. Az adóösszeírások és az étkezési szokásokról beszámoló írások bizonyítják, hogy a középkorban készítettek és fogyasztottak tejtermékeket. (Via Consumer Reports, Házpatika, rogosturo.hu / Tej Terméktanács)