Drón-tesztpálya épül Magyarországon, a ZalaZONE járműipari tesztpálya közelében. Erről Palkovics László tavasszal lemondott miniszter videóüzenetként megtartott nyitóelőadásában beszélt a Gábor Dénes Egyetemen november 17-én megrendezett. I. Dróntechnológia Adatfeldolgozási és Adatbiztonsági Kihívásai címmel megrendezett konferencián.
Az egyébként a győri egyetemet a modellváltás után fenntartó Széchenyi István Egyetemért Alapítvány elnöki tisztét is betöltő Palkovics az eseményen a Magyarországi Drón Koalíció elnökeként szólalt fel, és arról beszélt, hogy a drónok egyszerre jelentenek kihívást és lehetőséget, előbbit elsősorban szabályozási, adatvédelmi és biztonsági szempontból, utóbbit pedig gazdasági, logisztikai vagy éppen határvédelmi szempontból.
Szó esett a készülőben lévő magyar drónstratégia tervezetéről, amely biztosítaná a kereteket a dróntechnológia magyarországi használata és fejlesztése számára.
„Azt a célt tűztük ki, hogy Magyarország legyen a nyertese a dróntechnológia fejlődésének”
– szögezte le a miniszterként még általa létrehozott drónkoalíció elnökeként Palkovics László. A szabályozási környezetben szükséges változások után tért rá Palkovics arra, hogy a dróntechnológiák fejlesztéséhez, teszteléséhez szükség van egy „validációs környezetre”, ahol ki lehet próbálni ezeket az eszközöket, akár fejlesztési, akár mondjuk oktatási céllal.
„Magyarország szeret tesztpályákat építeni, ilyen a zalaegerszegi járműtesztpálya, és ettől nem túl távol szeretnénk megépíteni az első drón tesztkörnyezetet”
– árulta el.
A pályán lehetőség lesz környezeti, vagy éppen elektromágneses zavarok szimulálására is. Ez is hozzájárul majd ahhoz, hogy Magyarország a drónipar élvonalában kerülhessen, tette még hozzá Palkovics László, aki utalt arra is, hogy ezt a tesztkörnyezetet magántőke bevonásával tervezik létrehozni.
A dolognak némi pikantériát kölcsönöz a tény, hogy néhány nappal ezelőtt kapta meg a kormánytól a Széchenyi István Egyetemért Alapítványhoz a ZalaZONE-t tulajdonló cég, a ZalaZONE Zrt., mint azt az Mfor a november 14-én megjelent törvénymódosítások között észrevette.
Egyszerűbb lesz a drónozás
Palkovics László után Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkára, valamint Solymár Károly Balázs, az Energiaügyi Minisztérium helyettes államtitkára is felszólalt a konferencián.
Fábián kifejtette, hogy a dróntechnológiához kapcsolódóan 2030-ig 14 ezer új munkahely létrejöttét reméli a minisztérium, az iparág pedig közel 300 milliárd forinttal járulhatna hozzá e határidőre a magyar GDP-hez.
Solymár főként a szabályozási kérdéseket taglalta, kijelentve hogy az EU-s, kötelezően alkalmazandó rendelethez képest is szigorúbb a drónokra vonatkozó magyar szabályozás, és ezen mindenképpen változtatni terveznek, ahogy az ezzel kapcsolatos engedélyek, regisztrációs eljárások bürokratikus folyamatait is jelentősen egyszerűsíteni tervezik.