Az okos mobiltelefonok töltésének van egy aranyszabálya, amit sokan nem ismernek, pedig spórolhatnának vele. Sokak napi rutinjának része, hogy lefekvés előtt bedugják a töltőt a mobiljukba, hogy az reggel 100 százalékban feltöltött állapotban várja őket.
Ezen a szokáson érdemes lenne változtatni. Ez nem járna nagy áldozattal, ugyanis az Android operációs rendszert használó okos mobilok gyártói képessé tették készülékeiket arra, hogy bizonyos töltöttségi szinten leállítsák az áramfelvételt vagy figyelmeztessék a mobil tulajdonosát, hogy megszakíthatja a töltést, ha akarja.
Mint a szivacs
Van az a pont, a lítium-ion akkumulátorok esetén nagyjából a 80-85 százalékos feltöltöttség, amelyen
érdemes leállítani a töltést. Semmi gond sincs azzal, ha valaki rendszeresen 100 százalékra növeli a
szintet, csak éppen ezzel szükségtelenül rövidíti akkumulátora élettartamát. Az akkuknál a hosszú élet
titka az, hogy nem „zabálják tele” magukat árammal pukkadásig - írta a Popular Science hírportál átvéve a kevésbé olvasott szakportálok tanácsait.
A szakértők a vizet felszívó szivacshoz hasonlítják ezt a jelenséget. Kezdetben a szivacs lelkesen nyeli el a folyadékot, ám ahogy megközelíti a telítettség csúcsát, egyre feszesebbé válik és egy idő után tócsát hagy maga mellett. Az akkuknál ez azt jelenti, hogy az elnyelt elektronok a töltés magas szintjén nyomás alá kerülnek, amivel gyorsítják a felvevő kémiai anyag degradálódását. Ezzel rövidítik az akkumulátor élettartamát.
Hogyan?
Ezért például a Google Pixel telefonokon a "Settings" menüponttól a "Batteryn" át el lehet jutni az "Adaptive Charging" parancsig. Ezt élesítve a telefon kifigyeli felhasználója szokásait, és ahhoz igazítja a töltést. Például a vidéki utak előtt lehetővé teszi a 100 százalékos szintet, míg sima hétköznapokon a 80 százalékos szabályt alkalmazza.
A Samsung Galaxyknál hasonló lépéssort járhatunk végig, vagy beállíthatunk egy töltési maximumot, vagy egy figyelmeztető jelzést, amit hallva eldönthetjük, hogy folytatjuk-e az akkutöltést vagy sem. Ugyanezt például a Battery Guru alkalmazással is végrehajthatjuk, ha olyan androidos telefonunk van, amely nem rendelkezik ezekkel a képességekkel.