Egy új vizsgálat kimutatta, hogy a túl sok, úgynevezett „végzetes görgetés” a telefonon még depressziósabbá teheti az embert. Angliában a közösségi médiából származó károkat már közegészségügyi vészhelyzetnek minősítették, és új jogszabályok megalkotását sürgetik a szakemberek.
A University College London (UCL) tudósai által végzett tanulmány most azt találta – amit sokan gyanítanak az okostelefonok térnyerése óta –, hogy aki túl sok ideig helytelenül használja őket, sokkal rosszabbul érezheti magát. Sőt, ezzel egyfajta csapdába kerülve egyre mélyebbre kerül.
A „végzetgörgetés” általában akkor következik be, amikor az emberek túl hosszú ideig fogyasztanak negatív vagy lehangoló tartalmakat a közösségi médiában.
A kutatás szerint azok, akiknek eleve rosszabb a mentális egészségük, nagyobb valószínűséggel olvasnak negatív tartalmakat az interneten. A kutatók viszont azt is megállapították, hogy az emberek, akiknek negatív tartalmat mutattak, egyre lehangoltabbak lettek – írja a The Independent.
A kísérletsorozatban 1000 ember vett részt pszichológiai teszteken, majd 30 percig böngészhettek az interneten, mielőtt megvizsgálták őket. A kutatók ezt követően elemezték a keresési előzményeikben a weboldalakon használt nyelvezetet, amelyből kiderült, hogy a rosszabb mentális egészséggel rendelkező emberek eleve negatív tartalmakat néztek.
További tesztekkel – amelyek során a kutatók megváltoztatták az egyének által olvasott weboldalakat – azt próbálták kideríteni, hogy a minta az ok, vagy az már okozat-e.
A szakemberek megállapították, hogy mindkettőnek van benne szerepe, és azok, akik több negatív tartalmat szoktak olvasni, rosszabbul is vannak lelkileg azután, hogy a saját magukat romboló spirálban még több negatív tartalmat vonzanának be.
A tanulmány a résztvevők böngészési előzményeiben talált információkra hagyatkozott, de a közösségi média használatát a jelszóval védett webhelyeken már nem tudták mérni.
„Sokan mondják, hogy összefüggés van a rossz mentális egészség és az internethasználat között. Valóban rengeteg időt töltünk az interneten, és csak az elmúlt néhány évben kezdtünk el azzal foglalkozni, hogy mindez milyen hatással van az emberekre” – mondta Tali Sharot, a University College London kognitív idegtudomány professzora, a tanulmány szerzője.
Sharot most azon dolgozik, hogy létrehozzon egy olyan alkalmazást, amely segít az embereknek abban, hogy jobb döntéseket hozzanak az általuk kiválasztott online tartalom tekintetében.