8p

Húsvéti tojásfestés, ezeréves kolostor, szelídgesztenyés séta, prémium dézsa a szarvasok földjén és zöld kozmetikumok – Baranya különleges tavaszi élménycsomaggal várja a látogatókat. A zengővárkonyi Míves Tojás Múzeumtól a hosszúhetényi luxuskabinokig ez a húsvét garantáltan más lesz, mint amit megszoktunk.

A zengővárkonyi Míves Tojás Múzeum húsvétkor különösen jó okot ad arra, hogy útnak induljunk. De nemcsak a díszes tojások miatt érdemes Baranyába látogatni – ez a vidék a szarvasok és a bánáti bazsarózsa földje is.

A tojásfestés hagyománya ősi szokás, amely a világ számos kultúrájában generációról generációra öröklődött. Az ókori egyiptomiaktól kezdve a görögökön és a rómaiakon át a kínaiakig évszázadok óta a tavaszi ünnepségek fontos része – különösen a keresztények körében. Sok kultúrában a tojást az új élet és az újjászületés szimbólumaként használták, gyakran társítva a tavaszhoz, a természet ébredéséhez. Ahány évszázad és ország, annyiféle technika. A tojásfestés és a tojáshímzés mindenütt szerves része a húsvéti népi hagyományoknak, ugyanakkor mára önálló népművészeti ággá fejlődött. A díszes tojások az ünneptől függetlenül is előállítható, gyűjthető, kiállítható műtárgyakká váltak.

Az idén fennállásának 25. évfordulóját ünneplő zengővárkonyi Míves Tojás Múzeum vitrinjeiben 2500 kis műremek látható, bár a teljes gyűjtemény hatezer darabos. Dr. Nienhaus Rózsa, a múzeum alapítója és tulajdonosa nemrég személyesen avatott be a népművészeti tojásdíszítmények változatos és gazdag gyűjteményébe. A gyűjtőkör elsősorban Európa, kiemelten a Kárpát-medence – a hazai tojásfestők és díszítők alkotásait régiónként mutatja be.

Míves tojások a múzeumban
Míves tojások a múzeumban
Fotó: zengovarkony,kornyeke.hu

A múzeumban megtalálhatók a távolabbi tájak kultúráját reprezentáló izraeli, kínai, orosz, indonéziai, japán darabok is. A gyűjtemény célja, hogy megőrizze, bemutassa a múlt eme törékeny hírnökeit, valamint otthont, teret, lehetőséget adjon a jelen és a jövő tojásíróinak munkájuk bemutatásához – ahogy a honlapon olvashatjuk. Egy múzeum életében negyedszázad nem sok idő, ám egy magángyűjteményt állandó kiállításként, múzeumi intézményként fenntartani és működtetni nem kis teljesítmény. A vendégkönyvekben olvasható bejegyzések bizonyítják, hogy a látogatóközönség elfogadta, szereti, becsüli a látottakat.

Gyöngyös, magrátétes, karcolt, patkolt

Április 14-től 19-ig naponta tojásdíszítő bemutatókat tartanak. A Nagyhét minden napján a látogatók közül bárki asztalhoz ülhet tojást írni, a magrátétes díszítést gyakorolni, a mindig nagy érdeklődést kiváltó tojáspatkolást megcsodálni, kipróbálni. Az alkotások létrejöttét szakértő kezek, neves tojásírók segítik. A múzeumban gyönyörű hímestojások, valamint az otthoni tojásdíszítéshez szükséges kellékeket tartalmazó egységcsomagok is vásárolhatók.

Nagypénteken lehet a gyöngyfűzés, a gyöngyrátétes díszítés módszerével ismerkedni.

Az óvodás korú gyermekek sem maradnak tétlenül. Húsvét hétfőn a helyi Hagyományőrző Művelődési Egyesület műsorral köszönti az idelátogatókat. Ilyenkor mindig megnövekszik a múzeum visszatérő látogatóinak száma – sokan úgy gondolják, hogy a hangulat, a látvány már része lett az ünnepi felkészülésüknek.

Ez művészet
Ez művészet
Fotó: zengovarkony.kornyeke.hu


Zengővárkony egy 420 lakosú bájos falu, ahol a Tojás Múzeumon kívül más látnivaló is akad, köztük a gyönyörű táj, a Zengő-hegy közelsége, a Tájház részeként működő Szalma-Kincs-Tár, valamint a séta a már rügyező, lassan lombot bontó szelídgesztenyés erdőben.

Ha a környéken kirándulunk, feltétlenül szánjunk elég időt – akár több napot – Pécsvárad megtekintésére. A nyugodt, rendezett városka legjelentősebb középkori építményét, az erődített hajdani szerzetesi monostort Szent István király alapította 998-ban, Koppány legyőzése után. A kőépületet, amely Géza fejedelmi udvarháza volt, István Asztriknak adta, hogy benne bencés szerzetesek számára létesítsen monostort.

Élménytár, monostor, szálloda

A 3800 fős település több évszázados képét ma is meghatározza a katolikus templom és a vár. A városban Gászné Bősz Bernadett, a Pécsváradi Élménytár igazgatója kalauzolt. Mint megtudtam, a régészeti kutatások a monostor területén 1957-ben kezdődtek, feltárták a török időben ledőlt alapfalakat, restaurálták a 10. századi épületet, a kápolnát, kialakították a kőtárat, és látogathatóvá tették a monostor megmaradt részeit. Később éttermet és manzárdtetős szállodát alakítottak ki. Aki a környéken szállást keres, az itt jó helyen jár. Az I. István szállodán belül unikális látványt nyújtanak a többszáz éves masszív kőfalak – itt bent nyáron sincs soha fullasztó meleg.

A népművészet emlékei a 2019-ben megújult Pécsváradi Emlékházban kapnak helyet: régi néprajzi viseleteket, kerámiákat, kötényeket, fejkendőket és egyéb tárgyakat őriznek itt. Az épület Kárpátiné Kovács Zita tulajdona, aki időszaki kiállításokat is szokott rendezni – ottjártunkkor éppen egy maci parádé vonzotta a közönséget.

Következő célpontunk a Mesés Mecsekben – ez most az aktuális turisztikai szlogen – Hosszúhetény volt. A 3500 fős község azon települések közé tartozik, amely kiemelt célpontja a vidéki turizmusnak.

Falusinak, a szó megszokott értelmében, nem mondanám, mert szolgáltatásai világszínvonalúak, a vállalkozók szemlélete a legújabb globalizációs trendeket mutatja. Régi szőlőtermelő helyen járunk, a pinceváros a falunál is nagyobb. A botanikusok mindegyike ismeri a település nevét, különlegessége ugyanis az itt honos szépséges bánáti bazsarózsa, melynek virágzásakor fesztivált is rendeznek.

Hosszúhetényről egy budapesti turisztikai konferencián hallottam először Benkő Biankától, aki különleges szállásokat épített fel a domboldalba. A Stagland Cabin-ok alapfilozófiája a természetközelség és fenntarthatóság, alaptémája pedig, hogy a szarvasok földjén járunk. A szemlélet része a zero waste jegyében felépített üvegfalas dézsafürdő, a padlófűtés, a természethez és a szarvasmotívum árnyalataihoz illő enteriőr, valamint a „zöld”, organikus kozmetikumok használata. A hosszúhetényi családi vállalkozás prémiumkategóriás zöldszállásaiba messzi földről érkeznek turisták.

Itt nem fogy a lakosság, és sok a fiatal

Dr. Csörnyei László polgármester elárulta, Hosszúhetény az egyetlen település Baranyában, ahol nem fogy a lakosság. Pécs közelsége, a vidék szépsége és nyugalma miatt fiatal családok, betelepülők érkeznek. Már 2010 óta jelentős lépéseket tesznek a turizmus fejlesztésének irányába, 2018-ban pedig kidolgoztak egy stratégiai tervet, különös tekintettel a kerékpárosokra és túrázókra.

Igen furcsa, összetett spektrumú intézmény az Almalomb. Mondhatjuk, hogy igazi specialty kávézó, hiszen Ásványi Rita, az Almalomb tulajdonosa egy környezetvédő kávétermékcsaládot fejlesztett ki. A lebomló kapszulás és szemeskávés csomagokba messzi kontinensekről származó arabica és robusta kerül – a pécsi gyárban csomagolva. Emellett az intézmény egy régi vízimalom, egy elegáns rendezvénytér és egy 16 fős apartmanház együttese.

Vadászoktól érkezik a hús, a gombát és a medvehagymát maguk szedik

Mit nyújt a környék a gasztronómiában? Egyrészt tipikus magyaros éttermeket, mint az Andi büfé Zengővárkonyban, ahol akkora adagok érkeznek barátságos árakon, mint Budapesten sehol. Itt még a vendégek elbeszélgetnek egymással, merthogy mindenki ismeri a másikat. Fine dining helyett kolbászos csirkecombot kínálnak babbal, galuskával, meg sült tarját párolt káposztával.

A Muskátli Csárda tulajdonosa, Sárközi András, szakácsként 25 évig dolgozott Franciaországban és Ausztriában, de a családdal hazajöttek. A fogásokon érezhető a külföldi szakmai tudás, ugyanakkor a nullkilométeres szemlélet és a helyi hagyományok tisztelete is. A mecseki szarvasgulyáshoz itteni vadászoktól szerzik be a vadhúst és a nyúlmájat. A gombákat és a medvehagymát a környéken szedik, a kenyeret maguk sütik. Messze földről is érkeznek vendégek – Hollandiától Finnországig.

Mindehhez innivaló is akad bőven: a környék a Pécsi Borvidék része. Sok száz a családi pincészet, mint a Vogl famíliáé, melynek palackjai helyben elkelnek. Öt éve építették a székhelyüket, 16 millió forintos támogatással.

Az „Andor” bor a Helyi Értéktárba pályázik

A Tavasz Étteremben találkozunk a falu vezető személyiségeivel: dr. Csörnyei László polgármesterrel, Szabó Gáborral, a Bortermelők Egyesület vezetőjével és a falu kulturális menedzserével, Poór Gabriellával.

A polgármester ismét hangsúlyozta, hogy Hosszúhetény az egyetlen település Baranyában, ahol nem csökken a lakosság. A közelben lévő Pécs, a környék szépsége és nyugalma miatt egyre több fiatal család költözik ide. 2010 óta tudatosan fejlesztik a turizmust, 2018-ban pedig stratégiai tervet is kidolgoztak – például a kerékpárosok és túrázók becsalogatására, a „Mesés Mecsek” program keretében versenyeket is szerveznek.

Szabó Gábortól megtudtuk, hogy a 600 pince tulajdonosának nagy része részt vesz a helyi és regionális borversenyeken. Szabó Andor helyi borászról elnevezett „Andor” szőlőből készült különleges fehér borral beneveznek a Helyi Értéktárba.

Poór Gabriella érdekességként említette, hogy tervezik a faluban a mozi felújítását, és szeretnék újra divatba hozni a moziba járást. A falu színpompás népviselettel, sajátos népdal-, néptánc-, népszokás- és tájszókinccsel rendelkezik, amelyeket szeretettel őriznek és továbbadnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!