Ez a kicsiny, Kína és India közé szorult ország sok évszázadig szinte zárva volt a turisták elől, ám a XXI. század „kinyitotta”. Kérdés, mennyire akarnak ma az ott élők nyitni, akik a kecsegtető profitajánlatok ellenére is szeretnék megőrizni életformájukat? Nos, úgy tűnik, mindkét szándék észlelhető, mert nemrég luxusszállodát avattak, amely őrzi a bhutáni stílust és az ősi hagyományokra épül.
Ahogy Valcsicsák Zoltán, a Magyar-Bhutáni Baráti Társaság elnöke elmondta, a hagyományosan az Andrássy úti MagNet házban tartandó eseményen, február 13-án elhangzik majd beszámoló a kis ország életének eseményeiről. Lesz filmvetítés, valamint beszélgetés Zurbó Dorottya dokumentumfilm készítővel, akinek új filmje, A boldogság ügynöke, a januári Sundance Filmfesztiválon debütált. Tombola, kirakodó vásár, jótékonysági aukció is várja az érdeklődőket.
Ötcsillagos kényelem a rizsföldeken
De nézzük, milyen is egy szálloda a legegzotikusabb ázsiai országban? Ahogy arról a Travel and Leisure amerikai szaklap tudósítója beszámol, mindenekelőtt illeszkedik a slow, azaz lassú turizmus szlogenjéhez, amely az egész országot jellemzi.
Ne siess, ne aggódj – olvasható egy kézzel festett útszéli táblán Punakha, egy trópusi árnyalatú völgy felé vezető úton. A Punakha dzong, egy fehérre meszelt erődítmény, amely két folyó közé ékelődik, és a királyság egyik legrégebbi és legszebb épülete. Az egész évben kellemes időjárásnak köszönhetően Punakhában a szálláshelyek szabadtéri medencékkel rendelkeznek, amelyeknek nagy a sikere a turisták körében, ugyanis az egész napos, vezetett túrák olykor fárasztók.
Bambusz, gyógynövényes fürdő, gyertyafényes vacsora
Az új szállodakomplexum hat sátras lakosztállyal és két családbarát villával rendelkezik. A lakosztályok fürdőszobáinak bambusz borítású mennyezetükön tetőablak található, így tiszta éjszakákon tökéletesek a forró gyógynövényes fürdőből való csillagnézéshez. De nemcsak a Holdújévről elmélkednek itt a vendégek: a pop-up koktélkocsik, a gyertyafényes vacsorák és a kirándulások mind benne vannak az előre megadott árban. Bhután egyik legszebb sztúpája, a Khamsum Yuelley Namgyal Chorten az étteremből is látható, és mindössze 40 perces túrával megközelíthető.
A rizsföldek közötti folyókanyarban vagyunk, és amint Rishi Sarma, a létesítmény igazgatója. elmondta, az aktív turizmus jegyében fogadják a turistákat. Túrák, rafting, hegyi kerékpározás és horgászat – ezek a legnépszerűbb programok. De ha szerencsénk van, vörös pandákat és hópárducokat is láthatunk.
Ami a szobákat illeti, az üzemeltetők célja a szaklap tudósítója szerint az volt, hogy a kényelmet ötvözzék a helyi hagyományokkal. A sátrak jól illeszkednek a vadonba való alámerülés hangulatához, anélkül, hogy széndioxid-dús ökológiai lábnyomot hagynának a földön - véli az igazgató.
A kék pipacs az ország nemzeti virága
A hagyományos bhutáni fakeretbe épített hálószobának vászonmennyezete van. Uralkodó szín a kék - a kék pipacs Bhután nemzeti virága - mindezt némi sárgarézzel és vintage szőnyegekkel keverik. Az ágyak fejtámláját kaleidoszkópszerű helyi szövetek borítják, amelyeket egy nonprofit szervezet készített. A program célja, hogy segítsen a bhutáni nőknek az új készségek elsajátításában – ez esetben a szövésben – hogy ily módon önálló jövedelemhez jussanak.
Más stílust képvisel a River House, ez egy kétszintes villa, amely hagyományos parasztházként épült. A verandán lévő merülőmedencéből rálátni a gyors folyóra, és a Himalája csúcsaira.
Milyen a ceviche, ha himalájai?
A szálloda séfje, a dél-afrikai Rudolf van der Westhuizen - vezetésével a konyhai csapat helyi alapanyagokból minden este új menüt tervez. Kedvelt a csirke ramen, a marhahús curry és a himalájai pisztráng ceviche. A gasztronómia is fejlődött, színesedett tehát - csak ne csapjon át multi-kulti fine diningba…
A fürdőben hagyományos bhutáni masszázs és ásványi anyagokban gazdag gyógynövényes forró köves medencék várják a látogatókat. A menedzsment már arra is ügyel, hogy a legtöbb tevékenység - a bhutáni darts játékoktól a szabadtéri konyhában tartott főzőtanfolyamokig - minden korosztály számára szórakoztató legyen, valamint hogy a családi villa hálószobái kerekesszékkel megközelíthetők legyenek.
Ami a fenntarthatóságot illeti, az egyszer használatos műanyagokat számúzték, és a táborban szinte minden konyhai alapanyagot helyben szereznek be. Emellett a szállodai komplexum célja egyben a helyi közösség felemelése is: a személyzet közel 80 százaléka környékbeli falvakból érkezik. Legtöbbjük itt kap kiképzést ahhoz, hogy vendéglátóipari karrierjének első lépéseit megtegye.
Csak idegenvezetővel és sofőrrel lehet turistáskodni
Ami változatlan, hogy Bhutánban minden látogatónak idegenvezetővel és sofőrrel kell utaznia. A szálloda nem olcsó, de az étkezésektől kezdve az italokon át a különféle tevékenységekig (kivéve a gyógykezeléseket és a folyami kirándulásokat) mindent tartalmaz ez az ár, sőt, Bhután fenntartható fejlődési díját is.
Az ország államformája ma is királyság, ahol maga a király kiáltotta ki 2008-ban a demokráciát. Errefelé GDP helyett Bruttó Nemzeti Boldogsággal mérik a gazdasági előrehaladást, az itt élő 850 ezer ember 20 féle nyelven beszél.
Az oktatás többnyire angolul folyik. Csak 1999 óta létezik televízió és internet, de majdnem mindenkinek van okostelefonja. A mozikban csupán helyi gyártású filmeket vetítenek, - némelyik sikere azóta túllépett határaikon - de az internetről bármilyen film letölthető.