A Nagykörúton ugyanúgy kedvelik a vendégek az utcán való üldögélést, mint külső kerületek eldugott zugaiban. Mindennek lehetőségét azonban nem egyszerű megteremteni a vendégek számára. A kerthelyiség, mint meglévő adottság mindinkább felértékelődik, hiszen az ingatlanok, pláne Budán és Pest belső kerületeiben egyre drágábbak. A Remíz, az Émile vagy az Auguszt Farkasréti üzletét aligha lehet ma már mindenütt utánozni, nem beszélve e helyek patinás szakmai múltjáról. Van, ahol mindig üzemelt terasz, mint a Gundelben, amely éppen az idei főszezonra éledt újjá.
Mindez nemcsak azt jelenti, hogy felújítják a már meglévő régi üzletrészt, friss színekkel, divatos bútorokkal vidámítják, hanem hozzá illeszkedő gasztrokoncepciót is kidolgoznak, a mai trendnek megfelelően, főleg könnyű streetfood-okat, de van ahol foodtruck is színesíti a design-t. A terasz sokszor egyfajta kirakat is egyben: a sétálgató járókelő kíváncsi lesz rá, milyen az üzlet belülről.
A panorámát meg kell fizetni
A hazai vendéglátós teraszkultusz úgy negyedszázada kezdődött. A Ráday utca és a Liszt Ferenc tér fénykora megmutatta, mennyire vendégcsalogató és hangulatos lehet, ha nyüzsög a tér, kint üldögél sok ember, akár még hűvösebb időben is.
Ma már, ahol lehet, ott a szállodák is „kitelepülnek”, vagy eleve így tervezik-újítják fel az épületet, mint a most nyitott Dreschler palota esetében. Netán a hotel tetején alakítanak ki rooftop, magyarul tetőbárt, mint az Aria-ban, vagy a Hotel Clarkban. Ezek mindig emelt árszínvonalú helyek, hiszen a panorámát meg kell fizetni, és nem árt előre telefonon asztalt foglalni.
Nem ritka, hogy olyan ötcsillagos szállodák is élnek ezzel a versenylehetőséggel, mint a Matild Palota, illetve az e téren úttörő Duna-parti Marriott. Mindegyik esetben igaz, hogy érdeklődjünk előtte telefonon a nyitva tartásról.
Rápillantani a Margitszigetre a Várból
A legfelső szintek értékesítésének újszerű módja ez. Régebben előfordult, hogy csak bizonyos ritka alkalmakkor, partnerpartikon nyitották meg a tetőt, mint anno a Sofitel esetében, és találkozni olyan patinás hotellel is, amelyik nem száll be a tetőterasz-versenybe.
Budapest legmagasabb pontján, a Mátyás templom tőszomszédságában helyezkedik el az ötcsillagos Hilton Budapest, amelyet a világ 10 legszebb panorámájú szállodája között tartanak számon. Nyolcadik emeletének liftjéből kilépve a White Raven Skybar és Lounge-ban csodálhatjuk meg különleges szögből a Margit-szigetet, és felülről rápillanthatunk a Bazilika kupolájára. A bár latin nevű koktélkülönlegességeit a hét főbenjáró bűn ihlette:
Idén nyáron nyílt meg a budapesti Hotel Helia terasza, ahová nemcsak a szállóvendégeket, hanem a helyi lakosokat, turistákat is várják. Szeretnék, ha nem csak a szálloda lakói, hanem a családok, a környéken kutyát sétáltatók, fiatal társaságok is birtokba vennék ezt a különleges helyszínt.
Napozó ágyak, beszélgetős sarkok, lágy zene
A kínálat jellemzően street food és bisztró ételekből áll, amelyet újonnan kreált koktélok tesznek izgalmassá. A hangulat slow living, lágy zenével párosítva, ehhez illeszkedik a lakberendezési koncepció, amely szokatlan még itthon: beszélgetős sarkok és napozó ágyak is várják a vendégeket.
A vidéki szállodák is követik a trendet. Győrben, a barokk belváros szívében helyezkedik el a Hotel Rábához tartozó Belga étterem és söröző terasza, amely flamand és vallon sörfőző mesterek több évszázados hagyományai alapján készített, apátsági és trappista, búza-, spontán erjedésű, gyümölcsös zamatú, barna és félbarna söröket kínál.
A Danubius Hotels Bükben a vendégek körében rögtön népszerűvé vált kerti bárban koktélokat kínálnak az all inclusive szolgáltatások mellett. -
Kávézó a Pénzmúzeum tetején
De nemcsak a szorosan vett szállodák nyújtanak ilyen szolgáltatást. Egy időben népszerű hely volt a Corvin áruház tetőterasza, ahol mozinézéssel egybekötve lehetett limonádét szürcsölni.
A nemrég nyílt Széll Kálmán téri Pénzmúzeum panoráma teraszát egyelőre csak azok a vendégek látogathatják, akik beregisztrálnak a Pénzmúzeumba és megnézik a kiállítást, ami ingyenesen látogatható. Fent egy kis kávézót alakítottak ki, ahonnan messzire ellátni. A látogatási idő igazodik a Pénzmúzeum nyitva tartásához.
Bonyolult az engedélyeztetés?
Most pedig a magasból ereszkedjünk le a földre. A szellős és vendégcsábító teraszok megvalósításának folyamata, főleg Budapesten, elég nehézkes. Az nyilvánvaló, hogy közterület foglalási engedélyt kell kérni. Számos más hozzájárulás szükséges, például, ha a terasz dobogón áll vagy elkerített, azaz építménynek számít.
Ilyenkor a kerületi főépítésszel előzetesen véleményeztetni kell, ami hosszú tortúra lehet. Talán ezért van sok helyütt csak füvet utánzó műanyag szőnyeg leterítve? Szigorodik a helyzet, ha építészetileg, műemléki szempontból védett a környezet
Nagyon megemelkedett a bérleti díj és a rezsi
Sok kávézó elé reggel raknak ki néhány könnyed kis széket és este beszedik, estére nyoma sem marad a „kitelepülésnek.” Nyilvánvalóan ez más elbírálás alá esik. De akkor is helyet foglal el a járdából, és az sem mindegy, hol van az az utca és milyen széles. Ugyancsak más a helyzet, ha napernyők, ponyvák is fel vannak szerelve.
A Tabáni Kakas múltja sok évtizedre nyúlik vissza. Tóth András hetedik éve béreli az I. kerületi kisvendéglőt. Mint mondja, már csak a munkatársak kedvéért tart nyitva. Oly mértékben megemelkedtek a bérleti díjak, és a rezsiköltségek, hogy annyit már nem lehet kigazdálkodni. Tavaly nem kellett fizetni a teraszért, most viszont 180-200 ezret kell havonta, pedig csak egy szőnyeg van leterítve a járdán, három asztalnak. Az üzlet bérleti díját felemelte az önkormányzat 350 ezerről 470 ezerre, a villany és gázszámla megsokszorozódott. Plusz negyedévenként kell fizetni 600 ezer forint turisztikai hozzájárulást - ! -lassan tehát havi egymilliós rezsinél tartunk, a betérő pedig egyre kevesebb. A törzsvendégek is ritkábban járnak, mert spórolnak, a forgalom hektikus.
A sörfőzdék a gyárudvarra települnek ki
Újabban a teraszok sajátos helyszíne lett némely sörfőzde üzemének udvara. A márka megszállott rajongói szívesen elzarándokolnak a kies Soroksári útra vagy más külső kerületbe, gyárnegyedbe, loftokba, raktárvárosba, hogy az udvaron elhelyezett székek, padok, asztalok mellett, napernyők árnyékában kortyolhassák kedvenceiket.
De van, amelyik sörfőzde betelepül a városba, például a romkocsmanegyedbe, vagy éppen valamelyik plázába: a Mad Scientist sörfőzdének – a Madhouse, a Mad Garden Buda és a Mad Kert után – nemrég a Westend tetőteraszán nyílt meg a főzde új egysége, ahol persze más italokat is kínálnak.