A turizmus konjunktúra index (tki) júniusban +3 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán értelmezve), ami azt jelenti, hogy az ágazat szereplői pozitívnak érzékelték helyzetüket. Az index értéke minimális mértékben, 1 ponttal csökkent az év hatodik hónapjában, ám ezzel együtt is 2 ponttal meghaladja az egy évvel ezelőtti értékét. A szálláshely-szolgáltatásban 2 ponttal plusz 5 pontra, a vendéglátásban 1 ponttal mínusz 1 pontra nőtt az index. Az egyéb turisztikai szektorban 5 ponttal plusz 8 pontra csökkent.
A teljes turisztikai szektort tekintve a régiók többsége pozitív kilátásokat jelzett, csupán két régió várakozásai enyhén negatívak. A szálláshely-szolgáltatás konjunktúrája a régiók többségében kedvező (Észak-Alföldön a legkedvezőbb, míg a Közép-Dunántúlon a legkevésbé). A vendéglátásban négy régióban enyhén pozitív vagy semleges, míg három régióban erősen negatív a konjunktúraindex. Az egyéb turisztikai alszektorban minden régióban kedvező konjunktúrát várnak (ezzel együtt a fővárosi cégek várakozásai negatívak).
A foglalkoztatotti létszám alakulása az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest mínusz 2 ponton áll, ami azt mutatja, hogy enyhén csökkent a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt. Az elmúlt hónaphoz képest 3 ponttal romlott az index értéke. A következő három hónapra vonatkozóan plusz 10 pontot mértek az előző év azonos időszakához képest, ez arra utal, hogy a cégek dinamikusan bővítik állományukat. A következő három hónapban várhatóan jelentősen bővül a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt.
A jelentés szerint a következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 52 százaléka növekedést, 31 százalékuk stagnálást, 17 százalékuk pedig visszaesést vár a vendégéjszakák számában. A vendéglátásban működők közül 48 százalék vár vendégforgalom-növekedést az előző év azonos időszakához képest, míg 40 százalék stagnálást, 12 százalék pedig visszaesést vetít előre. Az egyéb turisztikai szektorban működők esetében 31 százalék vár ügyfélforgalom-növekedést az előző év azonos időszakához képest, 61 százalék stagnálást prognosztizál, míg visszaesést alig 8 százalék vár.
(MTI)